Ny chef och U21-kross
Totalt i skymundan har MFF fått en ny arenachef på Swedbank stadion.
Eller snarare nygammal.
Anders Lindsjö gick för ett tag sedan in och sa upp sig med omedelbar verkan. Samma dag lämnade han Swedbank stadion och har inte återvänt. Vad som ligger bakom det drastiska beslutet vill MFF inte berätta.
[ad_dropper zone_id=”16″]
_ Jag kan bekräfta att Anders Lindsjö sagt upp sig och lämnat. Men anledningen får ni ta med honom, säger MFF:s vd Niclas Carlnén.
Vaktmästarpersonalen på Stadionområdet har blivit informerade, men har heller inte fått reda på någon anledning.
Arbetet har tagits över av Nils-Börje Friberg som var fastighetsansvarig på Swedbank stadion redan under byggtiden och sedan i obruten följd till dess att Anders Lindsjö tog över vid årsskiftet 2013-14.
_ Nils-Börje Friberg sköter jobbet i väntan på att vi ska få klart med en permanent lösning, säger Niclas Carlnén.
…………………………………………..
Visst går det att slå Häcken.
MFF körde över Hisingslaget med 5-0 i U21-serien och det kunde blivit en ännu större seger på konstgräset på Limhamns IP.
Jag rapporterade flitigt från matchen på twitter, men här är en kort – eller snarare halvlång – sammanfattning.
1-0 sköt Erdal Rakip hur snyggt som helst sedan Magnus Wolff Eikrem hittat honom med en lurig och precis frispark.
2-0 gjorde Teddy Bergqvist sedan han köttat in bollen på ett inspel från kanten av Magnus Wolff Eikrem.
Efter pausvilan gjorde sedan Teddy Bergqvist både 3-0 och 4-0, det första på en stolpretur på en hörna och det andra med ett bra avslut från friläge.
5-0 satte Erik Andersson, som numera spelar både i MFF U21 (plus i A-laget om han skulle bi uttagen) och Trelleborgs FF:s A-lag.
BK Häcken ställde upp med ett lag fyllt med U19-spelare och hängde bara med den första kvarten. Att MFF fick Franz Brorsson utvisad tidigt i den andra halvleken sedan han alldeles utanför straffområdet fällt en Häckenspelare på väg mot friläge gjorde det inte jämnare. Snarare tvärtom.
Utvisningen kom vid ställningen 3-0.
Länge dominerade mittmittfältarna Erdal Rakip och Magnus Wolff Eikrem totalt precis som MFF:s mittmittfältare ska göra när de möter dåligt motstånd. Rakip är i kanonform, behandlade ibland de unga Häckenspelarna som rundningsmärken, gjorde allt rätt och borde vara svår att hålla utanför startelvan på måndag. Eikrem var också riktigt bra och det var han som flyttades ner som mittback när Brorsson åkte ut. Han är egentligen för tunn före den positionen, med passningsspelet han bjöd på har ingen annan mittback i MFF visat upp på länge.
MFF ställde upp så här från start:
Fredrik Andersson – Piotr Johansson, Franz Brorsson, Felipe Carvalho, Pa Konate – Erik Andersson, Erdal Rakip, Magnus Wolff Eikrem, Mattias Svanberg – Teddy Bergqvist, Tobias Sana.
Rakip och Eikrem var bäst.
Erik Andersson visade också tydliga tecken på att han i år börjar ta kliven han inte gjorde förra året (TFF-utlåningen kan redan ha hjälpt).
Teddy Bergqvist är ung, men har en förmåga att hela tiden hitta avslutslägena.
Tobias Sana hade också kul mot det svaga motståndet och Felipe Carvalho visade att han är tillbaka efter skadebekymren.