Viktiga besked för Pantern
Panterns 2-1-seger över Almtuna i Hockeyallsvenskan var viktig på så många sätt.
Efter hemska 1-7 mot Timrå fick laget studsa tillbaka direkt.
Målvakten Tex Williamsson fick revansch. Mot Timrå blev han utbytt vid ställningen 0-4.
Malmö Redhawks-lånet Mattias Persson fick äntligen göra mål.
Han sköt en puck som studsade in i kassen via en Almtunaspelares rygg. Inget vackert mål och mycket turligt men det gav den viktiga 2-0-ledningen.
_ Strunt samma hur målen kommer till. Huvudsaken att de bidrar till att laget kan vinna, sa Mattias och berättade att han trivs hur bra som helst med att spela i Allsvenskan istället för SHL. I alla fall just nu.
_ Jag behövde det här efter skadestrul och sådant. Här får jag mycket speltid och känner att jag har ett stort förtroende. För tillfället är jag ingen kreativ SHL-spelare. Men det här gör att jag kan bli det igen, påpekade han.
Något datum när lånet tar slut och han ska tillbaka till Redhawks finns inte.
_ Vi kör på så här och har en löpande dialog.
Panterns assisterande tränare Fredrik Hallberg var hur nöjd som helst med 2-1.
_ Vi gjorde några fina insatser innan matchen mot Timrå och är naturligtvis inte så dåliga som vi såg ut då. Därför var det viktigt att studsa tillbaka. Almtuna är ett svårt lag att besegra. De jobbar alltid stenhårt och varje byte är ett krig. Vi vann och gjorde mål i powerplay som vi tränat på. Det såg bra ut summerade han.
Tex Williamsson var bäst i Pantern och nära att hålla nollan Reduceringen av Emil Larsson kom efter 57,45. 2-2 var dock aldrig riktigt nära.
_ Tex hade ingen skuld till att det stod 4-0 när vi tog ut honom mot Timrå. Oscar Malm som kom in hade heller inte någon skuld till förlusten. Men det var säkert ändå en revansch för Tex, betonade Fredrik Hallberg.
Ole Törner