HIF:s styrelse: ”Fullt förtroende för ledarstaben”
Helsingborgs IF slåss för sin överlevnad i Allsvenskan med ett troligt kval senare i november. Publiken sviker och Henke Larsson ifrågasätts som tränare.
Då kände sig HIF: styrelse nödgade att utforma en skrivelse som idag publicerades på klubbens hemsida. I brevet poängterar styrelsen att man arbetar långsiktigt och ”inte bara tror att det löser sig”.
Dessutom kan brevet tolkas som att Henrik Larsson sitter säkert på sin stol; ”Vårt representationslag med sin ledarstab har vårt fulla stöd och förtroende”.
Brevet i sin helhet:
HIF spelar i Allsvenskan 2016 och det är också där vi hör hemma. Vi befinner oss dock i en tabellmässigt besvärlig situation. Denna situation leder också till att synpunkter, spekulationer och idéer formuleras och kommuniceras såväl i massmedia som i de sociala medier som omger oss. Det känns därför viktigt att vi i styrelsen förklarar var vi står och även bakgrunden till våra ställningstaganden.
Den strategi för fotbollen som vi jobbar efter fick sin form redan under hösten 2014. En förändrad färdriktning bedömdes då som nödvändig eftersom föreningen i flera år hade haft en svår ekonomisk situation med återkommande driftsunderskott som bland annat resulterat i kortsiktighet och behov av tillfälliga räddningsaktioner.
Planen som lades hösten 2014 fick namnet ”HIF 2020” och angav målsättningen att nå tillbaka till topp 5 i allsvenskan. Planen bygger på att många fler spelare i vårt representationslag ska komma från vår egen eller våra samarbetsklubbars ungdomsverksamhet. Planen bygger vidare på att föreningens driftbudget ska vara i balans och att intäkter från spelarförsäljning ska generera överskott som kan användas i verksamheten på kort och lång sikt. Planen innehåller även flera andra delar som organisation, spelidé, utbildningsplan, skolverksamhet, samarbete med andra föreningar med mera. Planen är en integrerad del i det visionsarbete som presenterades på medlemsmötet den 8 september i år.
På kort sikt är den självklara sportsliga målsättningen att vara kvar i Allsvenskan, detta även med en totalbudget för fotbollen som har reducerats med 10 – 15 Mkr. De förändringar som klubben nu genomgår påverkar fotbollen och har lett till en växling av många spelare på kort tid. Det tar tid att bygga ett starkt lag men förutsättningarna är på plats för att klara detta. Styrelsen är också övertygad om att vi i detta läge även måste våga vara långsiktiga och fullfölja och genomföra för HIF nödvändiga hållbara förändringar.
Vi kan konstatera att vi hittills i år inte har lyckats hålla uppe det sportliga resultatet, men att vi är på god väg inom ekonomi, organisation, långsiktig strategi och inte minst inom ungdomsverksamheten. Klubbens ledning med styrelse, klubbdirektör och manager står upp för den plan som ligger, – vi gör det tillsammans i den fasta övertygelsen att vi bygger ett framtida starkt HIF.
Styrelsen arbetar nära verksamheten och vill vara tydlig med att vårt representationslag med sin ledarstab har vårt fulla stöd och förtroende, – tillsammans ska vi rida ut stormen och säkra det allsvenska kontraktet!
Styrelsen har det fulla ansvaret för föreningens läge. Vi kan lova medlemmar och andra intressenter att vi inte ”bara tror att det löser sig”. Vi har siktet helt inställt på att bygga ett starkt allsvenskt HIF. Vi arbetar långsiktigt och vi ger oss aldrig!
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se