LB07 klara för Allsvenskan
Malmö har fått någonting så ovanligt som ett nytt allsvenskt fotbollslag.
LB07 säkrade, i och med 3-0-segern borta mot Östersund, avancemanget med tre omgångar kvar.
Malmö FF och IFK Malmö på herrsidan.
Malmö FF/LdB/FC Rosengård på damsidan. Och nu alltså LB07.
Där har ni Malmös samtliga Allsvenska fotbollslag genom tiderna.
Mia Persson gjorde 0-1 i första halvlek och 0-2 i slutet av den andra, varpå Johanna Ejdelind signerade triumfen med sitt 0-3-mål. Därmed är det även i teorin klart att LB07 nästa säsong spelar Allsvensk fotboll.
Vart det matcherna ska spelas är en annan fråga. Klubben samarbetar med kommunen för att få det möjligt att spela matcherna hemma på Limhamns IP – men i så fall krävs det en hel del förbättringar under vintern och våren som ska utföras av Malmö Stad. Läs mer i ämnet här.
Vad betyder det för LB07 att nå Allsvenskan?
– Jättemycket. Det visar att vi jobbat på ett strukturerat och välorganiserat sätt med en bra verksamhet. Detta är som en fantastisk present, säger klubbchef Johan Andersson och fortsätter.
– Det är många ledare och frivilliga krafter i föreningen som ställt upp för detta. De betyder mycket för föreningen och jag tror särskilt att det betyder mycket för alla andra tjejer i föreningen som en slags inspiration – hårt arbete lönar sig.
Ni har en trupp som är smått överlägsen i Elitettan. Hur ser det ut kontraktsmässigt med spelarna?
– Merparten av spelarna har utgående kontrakt, men det är ingenting som är oroande på något sätt. Det är ganska ovanligt inom damfotbollen med längre kontrakt över huvud taget. Naturligtvis måste vi ta snacket med samtliga spelare inom kort.
Hur tror du att dagens trupp hade klarat Allsvenskt spel redan nu?
– Ganska bra, även om vi naturligtvis inte skulle bli det bollförande laget i majoriteten av matcherna. I Allsvenskan kommer vi att bli laget som jagar i högre utsträckning och då får man tänka till kring lagbygget.
Hur ser kontraktssituationen ut för tränare Sven Sjunnesson?
– Styrelsen ska diskutera vem som ska träna laget 2017. Den diskussionen har blivit aktuell först nu när vi vet viken division som laget ska spela i nästa år. Sjunnessons kontrakt går ut i november. Men samtidigt måste man ju veta hur ekonomin ser ut totalt sett i klubben inför 2017. Att spela i allsvenskan förändrar ju förutsättningarna, säger klubbchef Johan Andersson.
Hur ska ni fira ikväll?
– Det blir korv med bröd i klubbstugan och lite annat gott. Tjejerna landar på Sturup klockan 19. Men speciellt vilt blir det nog inte. De flesta ska ju upp till sina jobb i morgon bitti…
Christoffer Ekmark
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se