Nyheter

Så kan fotbollsserierna se ut 2017

Idag släppte det Skånska Fotbollsförbundet sitt förslag till seriesammanställning 2017.

Som alltid förväntas det protester från ett par klubbar som vill hamna i en annan del – önskemål som rätt ofta faktiskt uppfylls. Det definitiva seriesystemet spikas den 11 november.

På följande sätt föreslås de skånska serierna se ut 2017:

Division 4

NV: Billesholms GIF, Glumslövs FF, Harrie FF, Helsingborg Östra IF, Klippans FF, Ramlösa Södra IF, Råå IF, Skånekurd FF, Tågarps AIK, Vejby IF, Åstorps FF och Ödåkra IF.

SV: BK Flagg, BK Höllviken, FBK Balkan, FC Trelleborg, GIF Nike, LB07, KSF Kosova IF, Malmö City FC, MF Pelister, NK Croatia, Åkarps IF OCH  ÖT Smygehuk FF.

Östra: Hanaskogs IS,Hjärsås/Värestorp IF, IFK Osby, IFK Simrishamn, Rydsgårds AIF, Snogeröds IF, Staffanstorps GIF, Tomelilla IF, Veberöds AIF, Åhus Horna BK, Öja FF och Önneköps IF.

Division 5

Nordvästra: Bjuvstorps FF, Ekets GoIF, FC Örkelljunga, Förslövs IF, Grevie GIK, IFK Rössjöholm, Jonstorps IF FK, Kullavägens BK. Ljungbyheds IF, Perstorp Bälinge IK, Skäldervikens IF och Västra Karups IF

Nordöstra: Bjärnums GoIF, Broby IF, Fjälkinge IF, Glimåkra IF, Kiaby IF, Näsby IF, Ovesholms IF, Tosteberga/Nymölla IF, Vankiva IF, Vinslövs IF, VMA IK och Åsums BK.

Västra: Asmundtorps IF, BK Fram,  Borstahusens BK,  Croatia Hbg KIF,  FK Besa,  Fortuna FF,  Helsingborgs AIS ,  Linero IF,  Lunds BoIS,  Stehags AIF,  Teckomatorps SK och Teknologkårens IF LTH.

Östra: Hammenhögs IF,  IFK Ystad FK,  Köpingebro IF,  Liga 06 IF,  Lunnarps BK,  Lövestads IF,  Sjöbo IF,  Spjutstorps IF,  Tollarps IF,  Vittskövle IF,  Ystads IF FF och Åhus IF.

Sydvästra: AIF Barrikaden, Arlövs BI, Bosnien Hercegovinas SK, Husie IF, IFK Klagshamn, Lilla Torg FF, Limhamns FF, Liria IF, Rosengård FF, Skegrie BK, Vellinge FF och Vellinge IF.

Södra: Anderslövs BoIK,  Askeröds IF ,  Bara GoIF,  Genarps IF,  Janstorps AIF,  Klagstorps IF,  Skabersjö IF,  Skivarps GoIF,  Skurups AIF,  SoGK Charlo,  Södra Sandby IF och Torna Hällestads IF.

Division 6

Nordvästra: Allerums GIF, Brunnby, Båstads GoIF, Hasslarps BK, IF Salamis, Munka Ljungby IF, Stidsvigs IF, Strövelstorps GoIF, Torekovs IK, Vedby/Rönne IF, Vegeholms IF och Väsby FK.

Nordöstra: Ballingslövs GoIF,  Farstorps GoIF,  Finja IF,  Hästveda IF,  IFK Knislinge,  Jägersborgs IF,  Lönsboda GoIF,  Mala IF,  Röke IF, Sibbhults IF,  Tyringe IF och Wisseltofta IF.

Västra: BK Landora, Bosna FF,  Ekeby GIF ,  FK Bosna,  Gantofta IF,  Helsingborg City FC,  HF Olympia,  Hyllinge GIF, Härslövs IK,  IK Bergandy,  Medina IF och Vallåkra IF.

Mellersta: Billeberga GIF,  Djurröds IF,  Furulunds IK,  Häljarps IF, Höörs IS,  Linderöds IF,  Marieholms IS,  Nävlinge IF,  Svalövs BK,  Sösdala IF, Trollenäs IF och Örtofta IS.

Östra: Edenryds IF,  Everöds IF,  Huaröds IF,  Näsums IF,  Vanneberga IF,  Venestads IF,  Viby IF,  Vinnö IF,  Wä IF, Yngsjö IF,  Önnestads BoIF och Österslövs IS.

Sydvästra: Bunkeflo FF, Dalby GIF,  FC Bellevue,  FC Möllan,  Halland Nations FF,  Harlösa IF,  Heleneholms SK,  Korpen Malmö IF, Lokomotiv Lund IK,  Lunds FF,  Malmö Boys IF och Uppåkra IF.

Södra: BK Skansen, Gislövs IF, Holmeja IS,  Klågerups GIF,  KSF Makedonija,  KSF Srbija Malmö,  Lindeborgs FF 1948,  Oxie SK,  Seveds FK,  Skanör Falsterbo IF,  Svedala IF och Västra Ingelstad IS.

Sydöstra: Blentarps BK, Borrby IF, Brösarps IF, FC Österlen, Gröstorps IF, Gärsnäs AIS, Sankt Olofs IF, Svenstorps IF , Sövde IF, Sövestads IF, Vanstads IF och Wollsjö AIF.

Division 7

Nordvästra: FC Canarias,  Hjärnarps GIF,  Hovs GoIF,  Kropps GoIF,  Kvidinge IF,  Mörarps IF,  Spanska Akademin FF ,  Stattena IF,  Svedbergs GoIF och Vikens IK.

Norra: FC New Life, Färingtofta IK, Hhlm Freeflow AC, Hörja IF, Maglasäte IF, Norra Rörums GIF, 7 Röstånga IS, S.Rörum Bygdeför., Tjörnarps BoIF, Verums GoIF och Skåne Fagerhults IF.

Nordöstra: Bjärlövs IF, Gärds Köpinge IF, IK Kamp, Rinkaby GoIF, Skepparslövs IF, Strömsborgs IF, Svensköps IF, Treby IF, Ö.Sönnarslövs IF och Östanå Bruks IF.

Västra: AC Kvarnby, FC Helsingkrona, GOF IF, Hardeberga BK, Hurva IF, Kungshults IK, Kyrkheddinge IF, Kävlinge GoIF, Löberöds IF och MKSF Pelagonija.

Sydvästra: Afro FK, Ariana FC, Athletic Club, Bosniska FK Behar, FF Vuk, Gylle AIF, Lilla Beddinge BK, Näsets FF, Turk Anadolu FF, Turkisk Center FF och Tygelsjö BK.

Östra: Baskemölla IF, Degeberga GoIF, Esperöds SK, Glemmingebro IF , Kiviks AIF, Onslunda IF, Rörums SK och Smedstorps IF. OBS: 3-mötes-princip.

Damer division tre:

Nordvästra: DFK Borgeby 09, Furulunds IK, Klippans FF, Råå IF, Skäldervikens IF, Stehags AIF, Teckomatorps SK, Torns IF, Tyringe IF och Ängelholms FF.

Nordöstra: Broby IF, Fjälkinge IF (fr.div.2), Gärds Köpinge IF, Hanaskogs IS, Hjärsås/Väretorp IF, IFK Osby, Lönsboda GoIF , Sösdala IF, Wä IF och Östanå Bruks IF

Sydvästra: BK Olympic, FC Rosengård 1917, FC Staffanstorp , Hallands Nations FF, Hardeberga BK , Hyllie IK, IFK Malmö FK, Lunds BoIS, Oxie SK och Vellinge IF.

Sydöstra: Gislövs IF, Gärsnäs AIS, IK Pandora FF, Janstorps AIF, Köpingebro IF , Lövestads IF, Sankt Olofs IF, Sjöbo IF, Spjutstorps IF och Trelleborgs FF.

Damer division fyra:

Nordvästra: Allerums GIF, Asmundtorps IF, Fortuna FF, Helsingborgs FF, Hjärnarps GIF, IF Lödde, IF Salamis, Kvidinge IF, Röstånga IS, Teknologkårens IF, TFK Nova Eslöv och Tågarps AIK.

Nordöstra: Bjärnums GIF, Edenryds IF, Farstorps GoIF, Gualövs GoIF, Hästveda IF, Hörja IF, Sibbhults IF, Vittskövle IF, Åhus IF och Önnestads BoIF.

Södra: Arlövs BI, Dalby GIF, Lindeborgs FF 1948, Malmö City FC, NK Croatia, Onslunda IF, Rydsgårds AIF, SoGK Charlo, Svenstorps IF, V/V.Klagstorps BK och ÖT Smygehuk FF.

Christoffer Ekmark

 

 

 

 

Relaterade artiklar

Close
Close