Champions League-förlust för Eslöv
Xu Hui vann båda sina matcher, men det blev ändå förlust för Eslövs AI i gruppspelsmatchen i bordtennisens Champions League mot ryska UMMC i Jekaterinburg.
14-årige Truls Möregårdh och Daniel Kosiba tog nämligen inte ett enda set i sina matcher och EAI föll med 2-3.
Truls Möregårdh förlorade mot Andrej Gacina och Alexander Shibaev och Daniel Kosiba mot Grigorij Vlasov. Närmast att ta ett set var Möregårdh som ersatte Robert Svensson. Han blev tvungen att stanna hemma i Eslöv när de övriga i tisdags satte sig i bilen för att köra till Arlanda. Där väntade flyget till Helsingfors och sedan ett nytt plan till Jekaterinburg vid Uralbergen.
Daniel Kosiba reste själv från Wien där han i måndags spelade EM-kvalmatch för Ungern mot Österrike. Alla var framme i god tid till matchen, som egentligen skulle spelats i torsdags. Så blev det dock inte alls. Matchen sköts upp en dag!
UMMC-spelarna hann nämligen inte hem från sitt EM-kval mot Ryssland.
Xu Hui imponerade och vann med 5-11, 14-12, 11-6, 11-8 mot Alexander Shibaev och 8-11, 11-9, 11-8, 11-6 mot Andrej Gacina.
Eslövs AI har inlett gruppspelet i Champions League med förlust 2-3 borta mot Pointoise Cergy, seger hemma mot Unia Gdansk och nu alltså en ny 2-3-förlust på bortaplan.
Vinsten mot Gdansk togs med samma lag EAI fick ställa upp med i Ryssland eftersom Robert Svensson även då hade problem med ryggen.
En av motståndarna var extremt välscoutad av Eslövs AI-tränaren Peter ”Pidde” Svensson.
Alexander Sibaev bor i Eslöv och tränar i samma elitgrupp som EAI-spelarna!
I nästa omgång, som avgörs den 24 november, vänder serien och Eslövs AI möter då Pontoise Cergy på hemmaplan.
Ole Törner
