Personlige Persson: ”Man måste kräva mer…”
Vi skulle ju ses på Ullevi – och vi var många som sågs!
Vi fick höra att det var ca 6000 Malmöiter på plats och det kan nog stämma utifrån hur det såg ut bland dom drygt 32.000 som hittat dit. En härlig start på Allsvenskan såklart, även om jag måste ge arrangörerna kring detta en känga. Insläppet kändes krångligt och väl avsmalnat för att möta 6000 bortafans. Och det var ju ingen hemlighet att det skulle komma många Malmöiter precis. Att därefter sätta ut några bajjamajjor så långt ut i fanzone man kunde komma och därefter stänga av toaletterna inne på arenan höll verkligen 031-klass, klart underkänt! Annars var grundidén med en riktig fanzone ett bra initiativ, och det mesta verkade också gå lugnt till runt matchen.
Däremot borde Göteborg stad verkligen fundera på att bygga sig en riktig fotbollsarena i Tele2-klass, storleksmässigt.. aldrig i h-e med konstgräs. I Sveriges bästa och mest meriterade fotbollsklubbar och städer spelar man på riktigt gräs. Men Ullevi som fotbollsarena har gått ur tiden, precis som sin lillebror i Malmö.
Matchen då?
1-1 ett helt ok resultat! Med det sagt, Göteborg borta är en av de svåra matcherna. Premiär dessutom, men det finns ganska mycket kvar att jobba med såklart! Och det syntes att Göteborg som haft tävlingsmatcher var klart bättre förberedda, och taggade till tänderna när matchen startade.
Tycker dessutom att man igår började skönja lite grand av det spel Malmö vill spela med Magnus Pehrsson bakom spakarna. Och skall Malmö spela det snabbare omställningsspelet på djupet måste forwards tro på det och starta sina löpningar tidigare och fullfölja dom. För när Malmö väl kommit in i matchen i första halvlek så tog man också tag i taktpinnen. Att laget kvitterade innan paus var lika logiskt som att Göteborg tog ledningen.
Tyvärr hamnar Malmö i nivå med Göteborgs enkla fysiska spel i andra halvlek, och det är inte Malmö FF byggt för och har inte heller spelarna för det. Så det är viktigt att man klarar av att hålla i den taktpinne man vill även i en andra halvlek. För redan i nästa match väntar Sundsvall, ett lag som spelar samma enkla fysiska fotboll som Göteborg, och då tror jag det är viktigt att en spelare som AC finns på planen från start. Han har kapaciteten att vara dirigent och hålla i den där taktpinnen. Erdal är inte riktigt där än, och Lewicki är inte den spelartypen. Jag tror dock Svanberg kommer att bli det.
Pawel – lätt bäst i laget, han har just det nu rappaste steget och bästa blicken för att komma till avslut. I övrigt tycker jag att Malmö var ganska uddlösa på alla sina inspel och instick, både från kanterna men även i instick i djupled. Och det är den unge målvakten i IFK som håller laget kvar i matchen, framför allt i första halvlek, och håller Pawel från att bli den stora matchvinnaren för Malmö på Ullevi. Hans räddningar på både skottet och nicken från Pawel i första halvlek håller väldigt hög klass, så där har IFK en intressant talang på gång.
Lewicki låg rätt i sitt positionsspel, täcker upp mycket av de ytor han skall under hela matchen. Han har fått kritik under senaste säsongen, men jag menar att han är en av spelarna som har en formkurva i rätt riktning. Sana däremot är inte en startspelare mot IFK borta i min bok. Även om han låg bakom hörnan Malmö kvitterade på. Som ytter måste man kunna skapa mer än vad Sana fick ut över de 70 minuterna han fick. Jag vet inte om det hänger ihop med att Safari gjorde en ganska blek insats eller om det helt enkelt är den nivån Sana har mot fysiskt starka lag som IFK. Tycker också att man måste kräva mer av en spelare som Safari.. såg lite trög och långsam ut, och det gjorde att laget anföll i alldeles för hög utsträckning genom Tinnerholm på hans kant. Och när laget hamnar med så sned belastning blir det betydligt enklare att försvara sig mot än om det varieras i högre grad, vilket man också såg mot Göteborg.
Sitter ni ner – jag tycker Jeremejeff gör ett ok inhopp! Även om någon måste säga till honom att spela enklare och skippa sina märkliga beslut att klacka i tid och otid.. när laget anfaller med mycket folk rättvända blir det synnerligen ineffektivt, och håller man inte Zlatanklass är det nog bättre beslut att spela med bredsidorna i högre utsträckning. Vända in och utmana i straffområdet istället för att misslyckas med klackar som avslutar anfallet med felvänt lag och därmed åka på helt onödiga omställningar. Vik in och utmana i straffområdet istället. Det skapar mer avslutsmöjligheter, eventuella straffsituationer och returer från skott, och där hamnar man inte om man hela tiden väljer de svåra lösningarna i uppspelsfasen.
Så skall Malmö bli det dominanta lag man har förutsättning att bli, så måste laget ganska snabbt komma upp i tävlingsmatchtempo, tro på inspel och instick och komma till betydligt fler avslut än man gjorde igår.
Fansen visade att man är redo för säsongen, fullkomligt krossade IFK i tifokampen, så jag hoppas att även laget kan komma upp i den nivån!
Robert Persson
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se

