skanesport_desktop-panorama-1

Nyheter

IK Lågan startar föreningsmagasin

Allt fler föreningar väljer att starta föreningsmagasin tillsammans med Skånesport.
Förra veckan släpptes Trelleborgs FF sitt digitala magasin.
Den här veckan släpper IK Lågan sitt.

Mycket kortfattat:
Ett föreningsmagasin görs i samråd mellan Skånesport och föreningen. Reportagen, i videoformat och/eller i skriftlig form, produceras av våra journalister – helt efter föreningens önskemål.

– Tidigare har det främst varit elitföreningar som HK Malmö, IK Pantern, LB07, H65 Höör och så vidare som valt det här upplägget. Att IK Lågan, en klubb med herrlaget i division två och damlaget i division tre, gör den här satsningen är otroligt roligt. Att de hittat sponsorer som vill göra det möjligt att lyfta fram föreningen i media på ett sätt som annars inte vore möjligt är genuint glädjande, säger Peter Österlind, marknadschef på Skånesport.

Första reportaget handlar om Lågan Cup – och det utkommer under tisdagen. Därefter kommer IK Lågan under de närmsta veckorna att bjuda på en del annat material som är intressant både för Hörbyborna, medlemmarna och föreningens sponsorer.

Läs mer om föreningsmagasin här.

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close