IshockeyMalmö RedhawksNyheter

Stråhle stannar i Redhawks

Malmö Redhawks förlänger kontraktet med klubbens J20-tränare, Viktor Stråhle, 27, som till hösten går in på sin fjärde säsong i klubben.

– Viktor har gjort ett väldigt bra jobb under sina säsonger i Malmö Redhawks och han har varit en av de viktigaste faktorerna till att vi kunnat höja nivån på vår juniorverksamhet. Dessutom har han fått känna på hettan i ett SHL-bås både i år och i fjol. Han har framtiden för sig och är troligtvis en framtida SHL-tränare, säger Tomas Kollar, Sportchef Elitjunior i ett pressmeddelande.

Under den gångna säsongen renderade Viktor Stråhles arbete med Redhawks J20-lag till att det blev serieseger i SuperElit Top-10 och Stråhle nominerades till priset som Årets J20-tränare.

– Det känns jättekul att förlänga. Jag trivs väldigt bra i både klubben och i staden. Ledningen har gett mig ett stort förtroende, jag har fått chansen att vara med kring A-laget och får driva vårt SuperElit-lag framåt. Det är ett hedersuppdrag, säger Viktor Stråhle själv.

Det nya kontraktet sträcker sig över de tre kommande säsongerna, fram till våren 2020.

FAKTA / Viktor Stråhle
Huvudtränare, Redhawks J20-lag
Född: 1989-10-04
Födelseort: Älmhult
Klubbar som spelare: Växjö Lakers, Rögle, Helsingborg, Mjölby, Falu
Klubbar som tränare: Falu J18, Falu J20, Falu IF, Malmö Redhawks J18, Malmö Redhawks J20
Meriter: Vann J20 SuperElit Top 10 i våras med Malmö Redhawks, för första gången i klubbens historia
Aktuell: Förlänger sitt kontrakt som huvudtränare för Malmö Redhawks J20-lag

Relaterade artiklar

Back to top button
Close