Nyheter

Eslövs AI slår Rekord – på alla sätt

Det är svårt att vinna SM-guld i bordtennis.

Det struntar Eslövs AI i.

Istället har man byggt upp en dynasti!

Inget lag i någon annan idrott med samma höga klass i högsta serien kan visa upp något liknande.

När Eslövs AI ikväll körde över BTK Rekord i den avgörande SM-finalen i Helsingborg var det det sjunde raka SM-guldet. 2010 vann Söderhamns UIF. Innan dess var det Eslövs AI från 2005.

Klubben är en mäktig rullande och snudd på ostoppbar segermaskin.

Tidigare i veckan säkrade dessutom klubbens damlag sitt SM-guld, det fjärde på de fem senaste åren.

Eslövs AI har bäst spelare och bäst organisation både när det gäller att bygga den breda verksamheten på alla nivåer i klubben och att se till att jobba fram den starkaste ekonomin. Inför årets SM-final pratade jag med BTK Rekords tränare Linus Mernsten. Han jämförde resurser och sa att om Rekord skulle lyckas vinna var det som när Leicester spelade hem Premier League. Det hände, men ska inte gå.

Rekord gjorde det bra, efter förutsättningarna stod laget förmodligen för årets prestation när man för första gången i föreningens historia klarade att vinna grundserien. Den stora och entusiastiska finalpubliken bjöds dessutom på en seger i match två. Bra gjort. Men i match ett och tre var det kross.

Två gånger 4-0. Inget snack. Som en bandtraktor som körde över en plastanka.

Xu Hui sviktade i en match. Annars har han – som vanligt – varit bäst i serien, Robert Svensson kan än och Daniel Kosiba bidrog också starkt.

Två Skånelag slogs om guldet.

Två Skånelag gjorde också tidigare upp om vilket som skulle degraderas från Pingisligan.

BTK Kävlinge vann den sportsliga kampen i pingishagen.

BTK Kävlinge vann också protestkampen när tävlingskommittén och förbundet sa nej till protesten från Österlens BTK.

När en skrivbordsseger inte kunde rädda kvar Österlen kom också beskedet att klubben nu lägger ner elitverksamheten.

Synd givetvis. Men förståeligt. Ingen av de fyra som ingick i årets trupp i Pingisligan hade kontrakt nästa säsong. Man hade fått hitta helt nya spelare till Superettan. När styrelsen vägde samman allt, från att ledarna blivit äldre och färre till att det skulle bli svårt att sy ihop ekonomin som krävdes för att direkt satsa på att ta sig tillbaka gick det inte längre.

Ole Törner

ole1

Relaterade artiklar

Back to top button
Close