Westerlund: ”Förhoppningsvis en väckarklocka”
Tomas Westerlund lyckades med nöd och näppe hålla Team Eslöv kvar i SHE.
I dagarna blev det klart att han fortsätter i klubben, men det var inte utan vissa krav.
Efter lite funderande fram och tillbaka har nu Tomas Westerlund gjort klart med Team eslöv om en fortsättning i åtminstone ett år till.
Varför?
– Dels för att jag fått igenom de krav på klubben som jag önskade. Men främst för att spelarna verkligen ville att vi ledare skulle fortsätta. De frågade om vi inte kunde fortsätta på det vi gjort och bygga vidare.
Vilka krav hade du på klubben?
– Jag diskuterade med Eslöv om vad jag vill ha hjälp med, det gäller främst på lagedarsidan och det som har med organisationen att göra. Nu känns det skönt att kunna koncentrera mig på allt som sker inom 20*40. Jag får mer fokus på handbollen – och på tjejerna.
– Ett annat av mina krav var dessutom att Julia Bardis skulle stanna, och det blev klart i veckan som gick.
Ni har tappat er poängdrottning, Anna Bardis, som gått till H65 Höör. Samtidigt får ni tillbaka flera spelare vars senaste säsong spolierats av skador. Hur ser det ut totalt sett?
– Redan nu har vi en bredare trupp än vad vi hade i fjor vilket framför allt leder till bättre träningar. Det är det viktigaste. Redan nu är vi 15-16 personer på träningarna istället för sju-åtta som ofta var tillfället i vintras…
Målvaktsbesättningen har varit en svaghet under året, då det bara funnits orutinerade tonåringar mellan stolparna. Men nu är ett nytt namn på gång. Under onsdagens träningsmatch med F00/01-landslaget stod Fia Ertzinger från Lundagård (åkte ur Allsvenskan) i mål.
– Jag hoppas att hon ska bli klar för klubben inom kort. Det är en spännande målvakt med grymma utkast.
– Sedan har vi haft ett antal spelare som varit och provtränat med oss.
På utespelarfronten kommer det att plockas in spelare som glänst i lägre divisioner.
– Tilda Lundqvist kanske gör comeback, det vore nyttigt. Sedan har Emilia Cavalli Björkman har varit och tränat hos oss, en 96:a från Trelleborg. Hon har det i sig – hon vill genom väggar och även om det är mycket tufare i SHE tror jag att hon klarar det.
– Maja Svensson är en Eslövstjej som är på gång efter korsbandsskada. Det är också ett spännande namn.
Räcker det för att inte bli ett bottenlag igen?
– Visst, vi behöver någon spelare till. Men vi har ingen plånbok att vifta med. Vi får locka med annat.
– Jag hopas att kvalet senast blev en väckarklocka för hela klubben. Med det laget vi tvingades kvala med ska vi vara glada att vi inte åkte ur SHE, avslutar Tomas Westerlund.
Christoffer Ekmark
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se