Tobias Sana har spelat färdigt i MFF
När det väl hände gick det snabbt. Tobias Sana och MFF kom överens om att lösa hans kontrakt, han skrev på ett nytt treårskontrakt med AGF i Danmark och debuterar för sin nya klubb redan i dagens träningsmatch mot Silkeborg.
– Diskussionerna inleddes för ungefär en vecka sedan och vi kom överens om att avsluta hans kontrakt i förtid. Ibland kan man ta betalt för en spelare och ibland inte. Den här gången kändes det som att det skulle bli svårt att få betalt, säger MFF:s sportchef Daniel Andersson.
Samtidigt som Daniel Andersson hyllar Tobias Sanas inställning, positiva energi och personlighet poängterar han att beslutet att lösa kontraktet istället för att sälja var ett rent sportsligt beslut.
– Han har haft en del i våra stora framgångar, men fått spela allt mindre i den tuffa konkurrensen. Vi har dessutom många stora talanger som står och stampar, inte bara Mattias Svanberg utan det finns spelare bakom honom också. Därför tycker jag att vi har det bra beställt på yttermittfältspositionerna.
Behöver Tobias Sana ersättas?
– Jag är mycket nöjd med truppen vi har just nu.
Är det slutsnackat om att låna ut Mattias Svanberg?
– Som läget ser ut nu är det inte aktuellt.
På MFF:s hemsida tar Tobias Sana adjö efter 2,5 säsonger, 31 allsvenska matcher, SM-guld och Champions League-spel med följande ord:
”Jag vill tacka för min tid i Malmö, det har varit en ära att ha fått spela i den himmelsblåa tröjan. Jag vill tacka mina lagkamrater och önskar dom all lycka i framtiden! Sen sist men inte minst vill jag tacka alla underbara Malmö-supportrar för allt ni har gjort för mig! Ni är grymma och sjung Malmö till CL, jag vet att ni klarar det, ni är grymma! Tack för min tid, Mvh Tobias Sana”.
Till AGF:s hemsida säger han:
– Jag har fått ett gott intryck av klubben och ambitionerna. Det är en perfekt tidpunkt för mig att prova något nytt och komma till Danmark. Klubben har något nytt och spännande på gång så det känns perfekt för min karriär att göra det här skiftet.
AGF:s sportchef Peter Christiansen hyllar sitt nyförvärv.
– Han har inte spelat så mycket för MFF den senaste säsongen. Men han har varit en del i en träningsmiljö i en av Skandinaviens bästa klubbar och jag är övertygad om att kan vi ge honom den nödvändiga tryggheten och förtroendet i AGF kommer han att få bästa möjliga förutsättningar att prestera, säger han på klubbens hemsida.
Ole Törner