BoIS gjorde sin plikt mot Rosengård
Tabelljumbon mot tabelettan
Det kunde bara sluta på ett sätt. Och gjorde det också.
FC Rosengård – Landskrona BoIS 0-2 (0-1) innebar att Superettan kommer lite närmre för 0418-laget.
Redan efter 2 minuter och 20 sekunder inledde Landskrona BoIS målfabrikationen. En liten turné på högerkanten av Filip Pivkovski ledde till ett hårt, flackt och lågt inlägg som Sadat Karim stötte in.
0-1 och det märktes direkt att det var klasskillnad på lagen. Superettan mot division två. Åtminstone om några veckor även i praktiken (väl)?.
Rosengård vaknade hur som helst till och stod upp bättre resten av halvleken – som slutade just 0-1. Men det här med att starta piggt är inte FC Rosengårds grej. Knappa minuten in på andra halvlek kom Pivkovski sopren och hade drömläge att döda matchen, men Blerim Gudjufi räddade sitt lag – både i den situationen och på ett vasst distansskott från Alexander Tkacz kort senare.
BoIS fortsatte att rada upp målchanser, men utan att få till ett avgörande. Och oförmågan att avgöra matcher har straffat BoIS förut. Ivo Vazgecz tvingades till ett par bra ingripanden för att freda sitt mål sedan Rosengård repat mod.
Det skulle dröja till den 86:e matchminuten innan Landskrona BoIS kunde avgöra. Dennis Olofsson fick en perfekt stickare inne i straffområdet och kunde helt ren placera in 2-0.
Landskrona-segern innebar att man vann lite mark i tabelltoppen. Visserligen vann Mjällby hemma mot Karlskrona med 3-0, men Utsikten tappade poäng borta mot Qviding. Därmed leder BoIS med fyra poäng före Mjällby, fem före utsikten.
För FC Rosengård innebar förlusten ett steg närmre degradering. Laget har nu tio poäng upp till rätt sida strecket.
Bilder från matchen (Bildbyrån):





Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se

