skanesport_desktop-panorama-1

Nyheter

Ny tränarduo i Vittsjö

Vittsjö GIK i Damallsvenskan har gjort klart med en spännande tränarduo inför säsongen 2018. En klubbveteran och en australiensare ska ta Vittsjö till högre höjder.

Matthew Ross (bilden) och Thomas Mårtensson blir Vittsjö GIK:s nya tränarduo 2018.

Matt Ross kommer senast från tyska storklubben FFC Frankfurt där han agerat huvudtränare, assisterande tränare och videoanalytiker. När Frankfurt vann Womens Champions League 2015 var han assisterande tränare och säsongen 2016 tog han över som huvudtränare i den tyska storklubben.

Nu ska Ross, tillsammans med Vittsjöveteranen Thomas Mårtensson som nästa säsong gör sitt åttonde år i klubben, se till att Vittsjö kan vara med och slåss om placeringar högre upp än den 10:e plats som klubben nådde 2017.

Så här säger Vittsjös ordförande, Erika Nilsson, om klubbens senaste tillskott på tränarsidan:
”Ross utstrålar en härlig energi som person och för med sig kunskap från de konkurrenskraftiga klubbarna i Tyskland och ett kunnande i videoanalys. Thomas har en förmåga att plocka fram det bästa i våra spelare och är duktig på individuell utveckling. Vi ser mycket framemot vad Thomas och Matt kan göra tillsammans!”

Anders Johansson, som kom till klubben under sommaren 2017, lämnar därmed sin tränarpost.

Rasmus Hansson
Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close