Nyheter

Skåne går för gruppseger i innebandyns TV-pucken

Den 4-7 januari 2018 avgörs distriktslags-SM för F16 och P16 i Umeå (innebandyns motsvarighet till hockeyns TV-pucken). Totalt 41 lag – 21 på tjejsidan och 20 på killsidan – är med och slåss om medaljerna. Skåne åker upp med 36 förväntansfulla killar och tjejer som ska försvara de röd-gula färgerna.

Under hösten har uttagningar till Skånelaget för både F16 och P16 samt ett antal distrikts-lagsamlingar genomförts, och nu är det äntligen dags att mäta krafterna med övriga distrikt i landet.

– Det ska bli spännande att få ett kvitto på hur skånsk innebandy står sig gentemot de övriga distrikten, säger Vidar Jonsson-Wallin (bilden), överledare för Skånelagen och ansvarig för distriktslag och talangutveckling på Skånes Innebandyförbund samt även tränare för Höllvikens herrlag i SSL i ett pressutskick.

Skåne har fått en på pappret ganska tuff lottning på killsidan och hamnat i samma grupp som Södermanland, Uppland, Västergötland samt favorittippade Örebro.

– Skåne går alltid för guld och vi tror på vår kapacitet. Det pratas mycket om Örebro och Uppland och det känns som att Småland har ett bra urval i år. Men som sagt, Skåne har siktet inställt på att gå hela vägen med vårt starka kollektiv, säger Erik Hensfelt, distriktslagskapten för Skånes P16.

På tjejsidan har Skåne lottats i en femlagsgrupp tillsammans med Småland, Gotland, Västmanland och Norrbotten.

– Jag skulle säga att våra största hot mot gruppsegern är Småland och Västmanland som alltid bjuder på bra motstånd. Kul med ett “derby” mot Småland också redan i gruppen. Norrbotten och Gotland ser jag som outsiders som mycket väl kan skrälla i gruppen, dock inte mot oss, förutspår tjejernas distriktslagskapten Benny Sand i utskicket.

Foto: Bildbyrån

Gruppspelsmatcher Skåne F16:
Tor 4/1 kl. 13:00 Skåne–Norrbotten
Tor 4/1 kl. 19:00 Gotland–Skåne
Fre 5/1 kl. 16:30 Skåne–Småland
Lör 6/1 kl. 09:00 Västmanland–Skåne

Gruppspelsmatcher Skåne P16:
Tor 4/1 kl. 11:30 Skåne–Uppland
Tor 4/1 kl. 17:30 Västergötland–Skåne
Fre 5/1 kl. 10:30 Skåne–Örebro
Fre 5/1 kl. 15:00 Södermanland–Skåne

TRUPPERNA:

Skånelaget Flickor 16 (moderklubb inom parentes)

Målvakter:
Emilia Nilsson, Häljarps SK  (Häljarps SK)

Thea Olofson, Hofterups IBF  (Hofterups IBF)

Utespelare:
Thea Andersson, Skurups IBK  (FC Skurup)

Cornelia Bürgler, IK Stanstad (Åkarps IBK)

Emma Johansson, IK Stanstad  (IBK Stanstad)

Cassandra Lindahl, Malmö FBC (Malmhaug KFUM IBK)

Mikaela Steen, Åstorp/Kvidinge IBS (Åby IBK Klippan)

Pernilla Ålund, IBK Lund  (Hofterups IBF)

Jennifer Cedervall, Åstorp/Kvidinge  (IBS (Åstorp/Kvidinge IBS)

Nea Filling, Malmö FBC  (Åkarps IBK)

Ebba Flydalen, Malmö FBC Ungdom (Malmhaug IBK)

Hilda Hammer, IBK Lund  (Lugi IBK)

Klara Jansson, Örkelljunga IF (Örkelljunga IF)

Lisa Kringstad, Örkelljunga IF (Örkelljunga IF)

My Morén, Bjärreds IBK  (Bjärreds IBK)

Hilda Månsson, Malmö FBC  (Palmstaden IK)

Sara Simonsson, IBK Lund  (IBK SödraDal)

Julia Wickström, IK Stanstad (Gårdarike IBK)

Ledarstab

Benny Sand, distriktslagskapten

Roger Nielsen, distriktslagsledare
Lina Jansson, distriktslagsledare

Filip Memgård, distriktslagsledare

Marcus Hedlund, distriktslagsledare

Skånelaget Pojkar 16 (moderklubb inom parentes)

Målvakter:

Herman Widing, Bjärreds IBK  (Bjärreds IBK)
Oscar Hasselgren, FC Helsingborg  (FC Helsingborg)

Backar: 

Filip Hedin, Bjärreds IBK (Bjärreds IBK)

Oskar Andersson, Lomma FBC (GIF Nike)

Tobias Tjörnestam, Bjärreds IBK  (Malmhaug KFUM IBK)

Pontus Andersson, Skurups IBK  (FC Skurup)

Leo Ghafari, Lomma FBC (Malmö FBC)

Tim Ahlström, FC Helsingborg  (FC Helsingborg)

Forwards: 

Casper Andreasson, Örkelljunga IF  (Örkelljunga IF)

Oliver Windfeldt, FC Helsingborg  (FC Helsingborg)

Felix Eklund, Bjärreds IBK (Bjärreds IBK)

Oscar Skog, Lomma FBC (GIF Nike)

Elliot Windfeldt, FC Helsingborg  (FC Helsingborg)

Gabriel Fogwall, Bjärreds IBK  (Bjärreds IBK)

Linus Persson, FC Helsingborg  (FC Helsingborg)

Elias Påhlsson, Munka Ljungby IBK  (Munka Ljungby IBK)

Johan Bruce, IBK Lund (IBK Lund)

Johan Andersson, Lomma FBC (GIF Nike)

Ledarstab

Erik Hensfelt, distriktslagskapten

Anders Frisk, distriktslagskapten

Pontus Christensson, distriktslagsledare

 

Relaterade artiklar

Back to top button
Close