Ängelholms FFFotboll

Alex Simovski klar för Ängelholms FF

Ängelholms FF har gjort klart med 21-årige Alex Simovski. Han ansluter från division 1-klubben Akropolis IF.

Makedonske U21-spelaren Alex Simovski är Ängelholm FF:s senaste nyförvärv. Simovski har ett förflutet i Hammarby IF:s U19-lag och fick även spela för klubbens U21-lag. Inför säsongen 2016 blev Simovski klar för division 1-klubben Akropolis IF. Ett lag som i höstas kvalade till Superettan.

På klubbens hemsida skriver man följande.

”Alex är en målmedveten spelare med en stor potential. En vänsterfotad spelare som är rekryterad som back. Med bra försvarsegenskaper, spelförståelse och funktionell teknik passar han väl in i ÄFF nya spelsätt. Alex är en utåtriktad och social person vilket gör att han passar in i gruppens sammansättning. Vi är mycket glada över att Alex valt att spela för ÄFF.”

Relaterade artiklar

Back to top button
Close