FotbollTrelleborg FF

Óttar Magnús Karlsson klar för Trelleborgs FF

21-årige Óttar Magnús Karlsson är Trelleborg FF:s senaste nyförvärv. Trelleborgs FF lånar in Karlsson från norska klubben Molde FK. Den 1 mars ansluter Karlsson till truppen.

Óttar Magnús Karlsson har under sin ungdomskarriär spelat i Víkingur Reykjavík, Ajax ungdomsakademi och Sparta Rotterdam. Inför säsongen 2017 blev Karlsson klar för norska Molde.

Karlsson har länge spelas i Islands ungdomslandslag (U17-U21) där det blev totalt 29 matcher. Det har även blivit fem A-landskamper för Karlsson.

– Óttar är precis det komplement vi behöver till laget efter Salifs skada. Med Óttar får vi en stark och teknisk anfallare som har de kvaliteter vi har letat efter, säger Mattias Kronvall, klubbdirektör och sportchef i Trelleborgs FF till klubbens hemsida.

Patrick Winqvist säger följande om nyförvärvet.

– Óttar är helt rätt spelare för oss. Han är tekniskt duktig och fysiskt stark, har ett målsinne och mod. Jag tror också att hans spelstil kan skapa plats för andra spelare i straffområdet, säger Patrik till klubbens hemsida.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close