Oke Akpoveta lämnar Helsingborgs IF
Anfallaren Oke Akpoveta lämnar HIF efter ett år i klubben. 26-åringen har skrivit på för AFC Eskilstuna.
Oke Akpoveta kom till HIF under förra vintern och har sedan dess stått för 23 seriematcher, 8 mål och 2 assist. Sammanlagt blev det 31 framträdanden för nigerianen i den röda dressen. Nu står det klart att han fortsätter karriären i AFC Eskilstuna.
– Jag tycker att jag hade en bra tid här men ibland behöver man en förändring. HIF-supportrarna är bland de bästa, inte bara i superettan utan också i allsvenskan så jag kommer sakna att spela inför dem, säger Oke i ett pressmeddelande.
– Oke var vår bästa målskytt under förra året men hade lite svårt med kontinuiteten. Vi har nu valt en annan spelartyp i den positionen och önskar Oke lycka till med den fortsatta karriären, säger huvudtränare Per-Ola Ljung i ett pressmeddelande.
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se