FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.7 Sydöstra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.7 Sydöstra.

Seriepremiären:

2018-04-05 19:15 Rörums SK – Glemmingebro IF
2018-04-08 14:00 Baskemölla IF – Onslunda IF
2018-04-08 16:00 Wollsjö AIF – Lilla Beddinge BK

Baskemölla IF

Tränare: Lars Persson

Nyförvärv: Simon Håkansson (Sövestad), Jonas Lövgren (Rörum), Magnus Molin (Rörum), Robin Andersson (Lunnarp)

Spelarförluster: Erko korac (Gais), Ted schön (Kivik)

Matcher:
Baskemölla IF – Onslunda 5-3
Baskemölla IF – Rörum 1-3
Baskemölla IF – IFK Simrishamn 16 års

Glemmingebro IF

Tränare: Stefan Mattisson

Nyförvärv: Rolf Olsson, Jonny Wollin, Peter Andersson, Anders Åkesson och Tobias Nilsson.

Spelarförluster: Andreas Nilsson.

Matcher: Smedstorp, Rörums SK, SOGK Charlo.

Lilla Beddinge BK

Tränare: Erik Ahlgren

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher:
Lilla Beddinge BK- Anderslövs BoIK U 2-3
Lilla Beddinge BK-FC Orient 0-3
Lilla Beddinge BK-IS Örnia 0-3

Onslunda IF

Tränare: Martin Kure

Nyförvärv: Tobias Nilsson (Smedstorp IF), Ali Orfali (Tomelilla IF), Jasmin Hadzic (Tomelilla IF), Abdalrahman Hasan (Tomelilla IF), Markus Kronqvist (Smedstorp IF), Ghaeth Huoefa, Mohammad Taha, Mohammad Awassa, Mouhamad Taleb, Reza Mosavi

Spelarförluster: Mirsad Hashani, Sebastian Sipola och Arbnor Hasanaj (alla Smedstorp IF), Faruk Hasani (Medina IF), Thomas Larsson (Wollsjö IF), Viktor Silander (Glemingebro IF)

Matcher:
OIF-Smedstorp 1-2
OIF-Baskemölla 4-5
OIF – Gärsnäs Blag 1-2
OIF – Hjärnarps GIF 0-9
OIF – Gröstorp YA-cup

Rörums SK

Tränare: Jonas Thornberg

Nyförvärv: Elias Håkansson, Anton Olsson, Terry Wallgren, Dennis Vidal och Gustav Svensson.

Spelarförluster: Kim Losell.

Matcher: Svenstorp (inställd), Baskemölla, Glemmingebro och Esperöd.

SoGK Charlo

Tränare: Felix Fossen, Max Fossen och Frank Olsson (spelande lagledare)

Nyförvärv: Rasmus Christjensen, Pontus Palm (båda från Hammenhög), Tage Mc Ewen, Edin Alic, Hugo Ipsen (alla från Ystads IF FF), Jacob Cebrenius, Frans Jeppsson Wall (Sövestads IF), Atle Malmberg, Loke Malmberg, Ludvig Nicklasson, Dennis Wetterberg, Max Fossen (alla från Öja FF), Oskar Olsson (Skivarps GoIF), Axel Dahlberg (Tomelilla IF), Tobias Persson (Onslunda IF), Viktor Pettersson (Kiviks AIF), Brian Stuhr (Svenstorps IF), Hannes Larsson (Oxie SK), Frank Olsson (Köpingebro IF), Oliver Svantesson (Janstorps AIF), Rasmus Palm (Gärsnäs AIS), Cristian Maszlu (Trelleborgs FF), Ajdin Fikic (IFK Ystad FK), Andreas Svensson (Spjutstorps, IF), Jens Hedin (comeback).

Spelarförluster: Inga (nytt lag då vi inte hade något lag 2017)

Matcher:

Wollsjö AIF

Tränare: Pontus Thelander

Nyförvärv: Fredric Dilton (Klågerup GoIF), Daniel Widekroka (Klågerup GoIF), Tomas Larsson (Onslunda IF), Patric Thelander, Mahdi Askari (Sjöbo IF), Emil Knöös Nilsson (Sjöbo IF), Omidullah Bakhtyar (Lövestad IF), Hassan Rezai (Lövestad IF), Simon Bengtsson (Sjöbo IF), Abolfazi Hosseini, Gustaf Åkerblom

Spelarförluster:

Matcher:
Norra Rörum – Wollsjö 0-3

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close