H65 Höör klara för semifinal
Vilket drama!
Det krävdes förlängning innan H65 Höör kunde besegra VästeråsIrsta för tredje gången i kvartsfinalserien och säkra en semifinalplats.
– Vilka vi väljer i semifinalen? Jag vet inte. Det bestäms efter att ha tittat närmre på Sävehofs och LUGI:s matcher, för jag räknar med att det bli något utav de lagen, säger tränare Ola Månsson.
VästeråsIrsta hade med kniven mot strupen inga problem med motivationen. Ett fysiskt hårt försvar delade ut en ansenlig mängd blåmärken till de Höörspelare som försökte bryta igenom – och när de väl lyckades skiftade Västerås form till ett utgrupperat försvarsläge.
H65 klev in i pausvila med 13-12 i ryggen och gjorde ett litet ryck i början av andra. Men gästerna vägra att ge sig. De vände på matchen och hade momentum när de krigade in 19-20.
Både lagen nyttjade 7-6-spel (eller 7-5-spel) så fort det gavs läge och det blev verkligen en kamp i ordets rätta bemärkelse.
Plötsligt låg pressen på hemmalaget – som gjorde ett nytt ryck och gick ifrån till 24-21 med mindre än fyra minuter kvar.
Då slog överlevnadsinstinkten in igen hos Västerås-laget, som krigade sig fram till 24-24 och dessutom fick matchens sista (mycket korta) anfall.
I förlängningen kunde H65 göra ett nytt litet ryck i den första femminutershalvleken – och den här gången höll det hela vägen.
Ett bortdömt Västerås-mål (sedan en boll balanserat på linjen och först bedömts vara inne och sedan inte inne) blev diskuterat. Bollen var inne med en decimeter (kunde de som satt i linje med målet konstatera), men domarna valde efter en överläggning att inte godkänna det. Bittert för Västerås och måhända var det helt avgörande.
Ola Månsson summerar:
– En fantastiskt bra kämpainsats mot ett VästeråsIrsta som gör sin klart bästa match mot oss.
– På sätt och vis blev det onödigt spännande. Vi gav oss själva chansen att köra matchen i omgångar, men så fort vi skulle göra det så låste det sig. Fem olika tillfällen hade vi att köra ifrån, men missade samtliga. Lyckligtvis ordnade det sig ändå i förlängningen.
Hur viktigt var det att gå vidare till semifinal den kortaste vägen, alltså med blott tre matcher?
– Äsch. Det enda viktiga var att gå vidare. 3-0 i matcher var inte det viktiga. Men visst, det hade blivit helt annorlunda om Västerås fått 2-1 och trenden på sin sida samt hemmamatch härnäst.
– Till slut hittade vi ett sätt att vinna. Inget enkelt sätt, men ändå..
Blir det Sävehof eller LUGI som båda leder sina matcher med 2-0 mot Boden respektive Kristianstad?
– Det är inte så stor skillnad. Vi spelade 1-1 mot Sävehof, och vann 2 stenhårda kamper mot LUGI där vi legat under i 110 av de 120 minuterna…
Läget i truppen?
– Anna Olssons hand höll och Jannike Wiberg är på väg att friskna till efter sin febersjukdom, hon har missat samtliga tre matcher.
Nyblivna landslagsspelaren Sofia Hvenfelt fick pris som hemmalagets främsta aktör i hemmalaget.
Det blev en fysisk match?
– Exakt sådant älskar jag. Idag var det små marginaler som avgjorde.
Vilka små marginaler?
– Det är lugnet. Vi har ett lugn trots att vi inte spelar bra. Vi hade 2-0 i ryggen kunde var kalla i avgörandet.
Ni tappade greppet många gånger?
– Tappade och tappade, vi lät dem komma ikapp när vi blev för passiva.
Du hade en viktig roll bakåt som vanligt, men var även mycket inblandad i anfallsspelet när Ola Månsson beordrade ut 7-6-spel i andra halvlek?
– Ja, och tanken är ju att det ska bli mycket lägen på linjen när deras försvarare går upp på våra skyttar, Kristin Thorleifsdottir och Mikaela Mässing. Då fick jag mer utrymme för avslut eller straffägen
Semifinalkänslan?
– Den är så djäkla skön. Vårat mål är att spela SM-final. Västerås har pressat oss i fyra av fem matcher och det har varit en härlig kamp. Nu får vi en vecka med viktiga förberedelser inför en ännu tuffare semifinal, oavsett vilket motstånd det blir.
Foto: Martin Trobäck, kantbilder.se
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se