FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.6 Nordvästra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.6 Nordvästra.

Seriepremiären:

2018-04-07 13:00 Allerums GIF – Strövelstorps GIF
2018-04-07 15:00 IFK Rössjöholm – FC Kopparmöllan
2018-04-07 15:00 Hjärnarps GIF – IF Salamis
2018-04-08 14:00 Vikens IK – Munka Ljungby IF
2018-04-08 14:00 Båstads GoIF – Torekovs IK/Hovs GIF
2018-04-08 16:30 Hasslarps BK – FC Örkelljunga

Allerums GIF

Tränare: Uffe Malmström

Nyförvärv: Joakim Hägg, Ranjit Sivia, Jack Rowlands, Patrik Gustavsson, Peter Bengtsson, Adam Lövstedt, Andrée Espling, Samir Nurovic, Tomas Lévai, Petter Malmström.

Spelarförluster: Alexander Fritzdorf Nilsson, Bulent Ajdin.

Matcher:
Hyllinge 2-7, Stattena Akademi 12-0
DM: Ramlösa Södra 0-4, Härslövs IK 5-2, Vikens IK 1-5

Båstads GoIF

Tränare: Tobias Dock

Nyförvärv: Mikael Bohlin (Grevie), Axel Malmquist (Torekov/Hov), Johan Nilsson (Vkif), Arber Berisha (Kosovo), Fabian Schillström (Grevie), Jonas Svantesson (Våxtorp), Fredrik Gustafsson (Skottorp), Casper Sjöström (Strövelstorp).

Spelarförluster: Rasmus Hasselblad, Leutrim Sula

Matcher: Kornhult/Hishult (h) 6-0, Hyllinge Gif (b) 2-3, Jonstorp IF, Medina IF, FC Astrio, Oskarströms IF, Alets IK.

FC Örkelljunga

Tränare: Besnik Vilanca

Nyförvärv: Jasmin Cejvanovic, Besart Vilanca, Besnik Dibrani, Fatri Rexhepi, Bejtulla Preshtreshi, Nazmi Vilanca, Besnik Vilanca (Vankiva IF), Ilir Shala (Vinslövs IF), Omar Chehade (Mala IF), Andreas Nilsson (comeback efter skada kan man oxå räkna som ett nyförvärv).

Spelarförluster: Christopher och Alexander Jansson, Martin Fredriksson, Athicom Chompen, Nicolas Cadjo Sjöstrand, Simon Stjärneblad, Pontus Svensson, Jonas Viebke.

Matcher:
FC Örkelljunga – Strömsnäsbruk 1-1
FC Örkelljunga – Hässleholms IF J 2-0
FC Örkelljunga – Mala IF 3-1
FC Örkelljunga – Hörja IF 3-1

Hasslarps BK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Hjärnarps GIF

Tränare: Icke Bertilsson

Nyförvärv: Icke Bertilsson, Christian Jönsson, Besim Behlulaj, Dine Behlulaj, Enis Dzenan Hasanovic, Behar Popova, Rasmus Helander, Faton Rujkovcani.

Spelarförluster: Philip Nilsson och Alfred Ardö (Förslövs IF)

Matcher:

IF Salamis

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

IFK Rössjöholm

Tränare: Johan Svensson

Nyförvärv: Ville Gustavsson, Emil Eriksson, Kristoffer Stoltenberg, Albin Fransson (alla Ekets GoIF), Axel Hansen (FC Kopparmöllan) Dennis Hansson (Strövelstorps GIF), Carl Gustafsson (Skäldervikens IF), Felipe Leon, David Mcintosh (båda klubblösa).

Spelarförluster: Peter Björnsson

Matcher: 6-1 mot Förslövs IF & 5-0 mot Grevie GIK.

Munka Ljungby IF

Tränare: Ulf Henningsson

Nyförvärv: Stefan Arvidsson (Hjärnarps GIF), Robbie Persson (comeback), Timothy Olofsson (FC Canaria), Cristoffer Larsson (comeback), plus att vi skickar upp vårt 02 lag till seniotruppen.

Spelarförluster: Joel Uhrberg (Skälderviken), Alexander Christensson (Skälderviken), Betar Popov (Hjärnarp), Afton Rujkocani (Hjärnarp), Enis Hasanovic (Hjärnarp), Elias Magnusson (Brunnby), Johannes Lindgren (ÄFF), Daniel Nilsson (Slutat), Jakob Brogstam (Slutat)

Matcher: 4 förluster, 1 oavgjord, 1 vinst

FC Kopparmöllan

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Strövelstorps GIF

Tränare: Bobby Svensson

Nyförvärv: Johan Holmqvist, Rasmus Malmlöf, Daniel Stjernholm och Jakob Stjernholm (alla från Ödåkra), Dennis Persson (Croatia Hbg) och Mikael Donborg (Stattena), Christoffer Olsson, Fredrik Olsson, Dennis Eriksen, Filip Stark och Hannes Flink (Salamis).

Spelarförluster: Isak Sävström (Billesholms GIF), Ludvig Rosdahl (Salamis), Asif Madat (Hjärnarp), David Petrisson (ny klubb ej klar).

Matcher: Västra Karup 2-4, Sperlingsholm 5-3, Häljarp 4-2, Kvidinge 2-0, Stattena, Jonstorp

Torekovs IK/ Hovs GIF

Tränare: Lars Mårtensson

Nyförvärv: Inga

Spelarförluster: Rudolf Bengtsson, Axel Malmqvist, Jesper Bertilsson, Olle Velin, Carl Ingmarsson, Agon Recaj, Joel Nilsson

Matcher: Hjärnarp 1-6, Munka Ljungby 0-2, Vejby J 4-2, Sperlingsholms IF 0-6, Jonstorp 2-6.

Vikens IK

Tränare: Daniel Olsson

Nyförvärv: Anders Håkansson, Adam Salman, Alexander Sverngard, Simon Sverngard, Jens Gode, Daniel Andersson, Johan Blomgren, Carl Magnus Öhrstedt, Carl Oskar Nilsson, Fredrik Blixt, Anton Olsson, Johan Trulsson, Zacharias Olsson, Robert Wiksell (alla från Svedberga), Emil Linder (Gantofta) Tom Landegren (Gantofta) Anders Hulten (IFK Stockaryd/Rörviks IF) Oskar Nilsson (Eskilsminne).

Spelarförluster: Oscar Petersson (Osby) Marco Martinez (Glumslöv) Jonas Nilsson (Billesholm), Marcus Norgren, Måns Wallin, Adam Nihlås, Edgar Nygren, Oscar Selemba, Pontus Wetterhäll (slutat).

Matcher: Canarias 6-0, Ekeby 7-0, Brunnby 3-3, Härslöv 3-0

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close