FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.6 Sydvästra A

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.6 Sydvästra A.

Seriepremiären:

2018-04-07 11:00 AC Kvarnby – Bunkeflo FF
2018-04-07 13:00 Liria IF – Ariana FC
2018-04-07 13:00 Gislövs IF – Lindeborgs FF 1948
2018-04-07 14:00 FC Bellevue – Skanör Falsterbo IF
2018-04-07 14:00 Gylle AIF – FC Näset
2018-04-08 13:00 Bosnien Hercegovinas SK – Seveds FK

AC Kvarnby

Tränare: Pontus Månsson, Martin Andersson, Patrik Hilveus

Nyförvärv: Danijel Misimovic (Assyriska BK), Oliver Schwab (Kvarnby IK), Philip Castro (comeback), Niclas Ericsson (Lövestads IF), Simon Pizevski (Husie IF), Gjon Skepi (Linero IF), Gabriel Vojin (klubblös)

Spelarförluster: Andreas Niss (slutat), Zaidoon Latoof (slutat), Ola Ripa (slutat), Andreas Dahlgren (Arlövs BI)

Matcher:
Heleneholms SK – AC Kvarnby 0-2
AC Kvarnby – Tygelsjö BK 4-4
AC Kvarnby – Limhamns FF (DM) 2-8
AC Kvarnby – Klågerups GIF (DM) 5-3

Ariana FC

Tränare: Nawid Rahmanzai

Nyförvärv: Farid Hassani, Zaman Zadran, Mahmud Bakhshi, Linus Nilsson, Rami Kozeh, Ghassan Talozi, Tawfiq Shams, Hamon Azizi

Spelarförluster: Adil Hakimi, Mohammad Zulmai Sediqi och Samt tränar Saleh Salar Darwish.

Matcher:
Oxie SK vs Ariana FC 2-3
Ariana FC vs Tygelsjö BK 5-0
FC Bellevue vs Ariana FC 4-2
Ariana FC vs Bosnien Hercegovina SK 1-3
Lindeborgs FF vs Ariana FC 1-1
Vellinge FF vs Ariana FC 2-4

Bosnien Hercegovinas SK

Tränare: Ersan Mujevic, Ervin Ahmethodzic, Aleksandar Polomac och Zijad Zec

Nyförvärv: Ersan Mujevic (LB07), Saban Pehilj (IFK Malmö), Amir Dzanic, Emir Hubanic, Esad Henic, Alen Kahvedzic (KSF Makedonija), Edo Sejdinovic Ungdoms (Respekt FF), Majed Alabdallah (Orient FC), Salko Smajlovic, Sabahudin Ramic, Denis Licina, Rasim Pasagic (Rosengård FF), Omar El-Ali (Husie IF), Felix Adekeye (Sharks FC Nigeria)

Spelarförluster: Safet Besic (Malmö City FC), Semi Serifi (Husie IF), Damir Bislimi och Sugaal Hassan Dirie (KSF Srbija), Emil Zundja, Edin Sazic och Emerson Gonzalez Mateo (Lövestads IF), Charles Agyekum (Tygelsjö BK), Mattias Drpic (IFK Malmö), Dejan Zukic (slutat)

Matcher:
Bosna – Barrikaden AIF 3-4
Bosna – Hardeberga BK 5-1
Bosna – Turkisk Center FF 1-0
BK Höllviken – Bosna 3-2
Bosna – Afro FK 9-0
Barrikaden AIF – Bosna 3-3
Bosna – Åkarps IF 6-1
Bosna – Turkisk Center FF 10-0
Bosna – Malmö City FC 0-4
LB07- Bosna
N. Rörum – Bosna
Maglasäte IF – Bosna

Malmömästerskapet 2017/18
FC Bellevue – Bosna 1-2
Oxie SK – Bosna 2-3
Bosna – Lindeborgs FF 4-4
Ariana FC – Bosna 1-3
BK Flagg – Bosna

Bunkeflo FF

Tränare: Andreas Olsson, Johan Mårtensson

Nyförvärv: Jens Tillgren (BK Flagg), Fredrik Sörensson (Limhamns FF), Hannes Psajd (Växjö Norra), Christoffer Ninger Johansson (Limhamns FF), Christian Jönsson (Kävlinge GoIF), Nicklas Hammer (FC Höllviken), Kim Håkansson (Skanör/Falsterbo IF), Robin Stockman (återkommit efter paus)

Spelarförluster: Fredrik Dahringer (slutat), Patrik Bahrmark (slutat), Jimmy Vilhelmsson (vet ej), Ludvig Hellqvist (vet ej), Axel Hellqvist (vet ej), Simon Glantz (vet ej), Emil Magnusson (vet ej)

Matcher:
Rosengårds FF – BFF 7-4 MM
IFK Klagshamn – BFF 4-2 MM
BFF – AIF Barrikaden 4-2 MM
Löberöds IF – BFF 1-3 DM
BFF – Skivarps GoIF 1-3 DM
BK Skansen – BFF 2-3 DM
BFF – Tyringe IF DM

FC Bellevue

Tränare: Caspar Pauckstadt, Per Mårtensson

Nyförvärv: Viktor Peterson (MV), Oliver Ocaranza, Daniel Ramljak, Qendrim Sulemani, Rebar Ali, Gustav Borgström, Nicola Pavlovic, Viktor Kirstein, Lukas Delleske, Patrik Svensson, Emmanuel Ocaranza

Spelarförluster: Abdoul Al Jawari, Albin Bogren, Fredrik Andersson, Janus Larsen, Yousef Abdoul Rahman, Oliver Norking, Christian Friberg, Shaquille Showe

Matcher: 5 segrar 2 oavgjorda 0 förluster

FC Näset

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Gislövs IF

Tränare: Niklas Mattsson

Nyförvärv: Viktor Nilsson (TFF), Carl Odell ( Östra torp Smygehuk)André Andersson ( Östra torp Smygehuk)

Spelarförluster: Inga

Matcher: Skegrie-Gislöv 3-2, Gislöv-Husie 0-2, Bara-Gislöv 4-1, Västra Ingelstad- Gislöv 1-1, Anderslöv-Gislöv 1-3

Gylle AIF

Tränare: Ingemar Olsson

Nyförvärv: Ismet Guta (Bosniska Behar), Fatmir Guta (Bosniska Behar), Enes Kahrimanovic (Bosniska Behar), Safet Zejnullahu (Klagstorps IF), Lucian Popilean (Klagstorps IF), Mustafa Saad (Trelleborgs FF), Kawan Essa (FC Trelleborg), Arben Mazari (BK Skansen), Filip Bosevski (MF Pelister)

Spelarförluster: Adel Mekic (MF Pelister), Joppe Nilsson (BK Skansen), Thomas Wigren (BK Skansen), Jacob Mårtensson (Anderslövs BoIK), Haval Mohamad (Anderslövs BoIK)

Matcher: Gylle AIF – IFK Malmö U19 1-3

Lindeborgs FF 1948

Tränare: Peter Nilsson

Nyförvärv: Andree Sandèn (Skanör Falsterbo IF), Axel Fransson (Emmaboda IS), Amjad El Goranie (Heleneholms SK), Adam Lindbladh, mv (IF Limhamn Bunkeflo), Gustav Hansson (Harrie FF), Johan Brakel (Skivarps GoIF), Andrè Olsson (Skivarps GoIF), Skodran Izmaku (Seveds FK), Sammy De Sousa (IF Limhamn Bunkeflo), Rickard Rosdahl (Utan förening), Ali Nikousokhan (Utan förening), Lukas Ramhorn Mårtensson (Utan förening), Martin Wellerup Andersson (Utan förening).

Spelarförluster: Serkan Latifoglu (Seveds FK), Ghassan Talozi (Ariana FC), Arian Shattak (Studier uppåt landet), Andreas Brandt (Slutat), Fredrik Nilsson, mv (Klubb ej klar), Andreas Zaar (Klubb ej klar), Mikael Hultkvist (Klubb ej klar)

Matcher:
Tygelsjö BK – LFF1948 (MM) 0 – 3
LFF1948 – FC Bellevue (MM) 3 – 3
Bosnien Hercegovina SK – LFF1948 (MM) 4 – 4
Oxie SK – LFF1948 (MM) 1 – 2
LFF1948 – Ariana FC (MM) 1 – 1
LFF1948 – FF Vuk (Träningsmatch) 7 – 1
FF Vuk – LFF1948 (Träningsmatch) 2 – 1
LFF1948 – IFK Klagshamn (DM) 2 – 0
Heleneholms SK – LFF1948 (DM) 2 – 4
Örtofta IS – LFF1948
LFF1948 – Bosnien Hercegovina SK
AIF Barrikaden – LFF1948

Liria IF

Tränare: Florent Salihi

Nyförvärv: Veton Kabashi (Lilla Torg), Endrit Sahiti (Kosova IF),Omar Burtica (Ksf Serbia), Zakaria Abdullrazek (IFK Osby)

Spelarförluster: Mustafa Jamil (Rosengord FF), Ziad El-Masharawi (Limhamn FF)

Matcher:

Seveds FK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Skanör Falsterbo IF

Tränare: Mats ”Teddy” Karlsson

Nyförvärv: Rishad Azezai, Felix Fadel
Uppflyttade Juniorer: Andreas Hansson, Axel Gannedahl, Linus Olsson, Vilmer Regmyr-Jarlfors, Fredrik Nyström, Jake Appelgren, Oliver Kellgren

Spelarförluster: Andrée Zanden Kim Håkansson Max Andersson-Sääf

Matcher:
Lunds FF – Skanör Falsterbo IF 4-2 (DM)
Skanör Falsterbo IF – KSF Srbija 1-3 (DM)
Skanör Falsterbo IF – Holmeja IS 2-2
Västra Ingelstad IS – Skanör Falsterbo IF

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close