FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.6 Sydvästra B

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.6 Sydvästra B.

Seriepremiären:

2018-04-06 19:00 Oxie SK – Afro FK Oxievångs IP
2018-04-06 19:00 Korpen Malmö IF – Arlövs BI Mellanhedens IP
2018-04-06 19:00 Hallands Nations FF – Lunds FF Klostergårdens IP
2018-04-06 19:00 Lunds BOIS – Holmeja IS Gunnesbo Gård
2018-04-06 19:00 FC Möllan – Svedala IF Sorgenfri IP
2018-04-07 13:00 Hardeberga BK – Klågerups GIF Södra Sandby IP konstgräs

Afro FK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Arlövs BI

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

FC Möllan

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Hallands Nations FF

Tränare: Sinisa Dadic

Nyförvärv: August Nygren, Alexander Brown, Alex Redfern, Oliwer Berglund, Hannes Persson, Patrik Behre, Per Leijonhielm, Lukas Areblad

Spelarförluster: Nathan Zivi, Mikael Goldring, Dennis Svensson, Fredrik Rost

Matcher: Ekeby 4-2, Teknologkåren 0-1, Barrikaden 0-0, Harlösa 2-4, FC Näset 3-0

Hardeberga BK

Tränare: Philip Sjölund

Nyförvärv: Dennis Svensson (Hallands Nations FF) Christoffer Delin (Torna Hällestads IF) Fredrik Jönsson (Södra Sandby IF) Adam Lindahl, Elton Elias Costa, Jakob Olsson

Spelarförluster:

Matcher:
Röstånga IS – Hardeberga BK 1 – 2
Hardeberga BK – Råå IF U19 1 – 2
Hardeberga BK – Östanbruks IF 6 – 2
Maglasäte IF – Hardeberga BK 3 -8
Harlösa IF – Hardeberga BK 2 – 3
Hardeberga BK – FC Bellevue

Holmeja IS

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Klågerups GIF

Tränare: Niklas Håkansson

Nyförvärv: Jeff Petersson (Staffanstorps United FC Ungdom), Linus Rehov (V Ingelstads IS), Viktor Kullberg (Dalsjöfors GIF), Pontus Kozan (Lidhults GIF) och Ola Davidsson (Staffanstorps United F)C

Spelarförluster: Daniel Widekrona (Wollsjö AIF), Mikael Gervald (Teckomatorps SK) och Fredric Dilton (Wollsjö AIF)

Matcher: Dalby GIF 0 – 5, Uppåkra IF 0 – 5, Harlösa IF 8 – 3, Skegrie BK 1 – 2, Furulunds IK 0 – 3 (DM), AC Kvarnby 3 – 5 (DM), LimhamnsFF 3 – 2 (DM)

Korpen Malmö IF

Tränare: Sam Khayyami, Christoffer Faxe

Nyförvärv: James Janus Larsen (FC Bellevue), Christian Friberg (FC Bellevue), Shaquille Show (FC Bellevue), Yousef Rahman (FC Bellevue), Khaled El-Masri (Makedonija), Mohammad Kaddoura (Makedonija).

Spelarförluster: Lusiny Swaray (Afro).

Matcher:
Korpen Malmö IF – Turkisk Center 5-2
DM:
Korpen Malmö IF – Gylle AIF 1-1
Korpen Malmö IF – Linero IF 0-2
Korpen Malmö IF.- Makedonija 9-0

Lunds BOIS

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Lunds FF

Tränare: Samir Becic

Nyförvärv: Karl Mosén (Kalmar Södra IF), Oskar Mosén (Kalmar Södra IF), Max Brinch-Burfeldt (Anderslövs BoIK), Mohammad Ebrahimi (Fågelfors IF), Frode Ödehn (IFK Simrishamn), Per Molander (Kalmar Södra IF), Arvid Tordsson (GIF Nike), David McKenzie (Bjärreds IF), Filip Guylai (FC Helsingkrona), Robin Edinge (Kävlinge GoIF), Dino Becic (Lunds BOIS), Youssef Alzahbi

Spelarförluster: Seadin Mohammed Ali (slutat), Simon Le Pluart (slutat), Shogo Nakano (slutat)

Matcher:
Uppåkra IF – Lunds FF 5-0
Svedala IF – Lunds FF 1-4
Lunds FF – Lunds BOIS 3-4
Lunds FF – Teknologkårens IF LTH 1-5
FC Helsingkrona – Lunds FF 0-2
Lunds FF – Uppåkra IF 2-1
Lunds BOIS – Lunds FF 1-2
FC Helsingkrona – Lunds FF 1-4
Vapnagaard FK – Lunds FF 1-4

Oxie SK

Tränare: Ronny Kjellberg

Nyförvärv: Markus Anderlund (Skabersjö IF), Eirikur Thorisson (Svartbjörnsbyns IF), Adam Daoud (KSF Prespa Birlik), Robin Rosell (LBK Gottfridsberg), Joel Kvarnsjö (Lilla Torg FF), Yosef Kassem (BK Olympic)

Spelarförluster: Anton Kolgjini (Malmö City FC), Jonathan Olsen, Lucas Jönsson Zoné, Edmond Kolgjini, Oliver Ivanovic, Patrik Langebro, Ayub Akbari, Asef Wali (samtliga slutat eller har uppehåll från fotbollen)

Matcher:
(DM) Oxie SK – Tygelsjö BK (1-1)
(DM) Teknologkårens IF – Oxie SK
(DM) Oxie SK – Skegrie BK
Oxie SK – Skanör Falsterbo IF

Svedala IF

Tränare: Jan Alm, Peter Håkansson

Nyförvärv: Carl Örnberg (Staffanstorp), Albert Åkesson, Daniel Nilsson, Hampus Aronsson (samtliga tillbaka efter uppehåll/skada)

Spelarförluster: Glädjande nog inte en enda. Det var ett tag sedan detta skedde för Svedala IF.

Matcher:
Svedala – Turkisk center ff 2 – 2
Bara – Svedala 5 – 2
Svedala – Skånekurd 2 – 3
Seved – Svedala 6 – 1 (DM)
Svedala – Uppåkra 4 – 2 (DM)
Kiaby – Svedala 1 – 1 (DM)

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close