FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.6 Västra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.6 Västra.

Seriepremiären:

2018-04-06 19:00 Bosna FF – Vallåkra IF
2018-04-07 12:00 Stattena IF – Häljarps IF
2018-04-07 13:00 HF Olympia – Mörarps IF
2018-04-07 15:15 Kvidinge IF – Asmundtorps IF
2018-04-07 16:30 Medina IF – BK Landora
2018-04-08 17:00 Ekeby GIF – Hyllinge GIF

Asmundtorps IF

Tränare: Martin Lönneström

Nyförvärv: Christoffer Bemergård (Harrie), Omar Al- Douki (Landora), Christoffer Ottoson (uppflyttad från J-laget), Ove Jönsson (uppflyttad från J-laget), Kim Sävström (ej ngn klubb), Aaron Waborn (ej ngn klubb), André Theuerkauf (ej ngn klubb)

Spelarförluster: Filip Olsson (Harrie), Ahmed Salem (Eskilsminne U-19), Andras Alexandersson (Tågarp), Elias Gunnarsson (Tågarp), Sebastian Bondesson (Wormo), Kevin Stenberg (Svalöv U-lag), Johan Rantzow ( Borstahusen), Billy Butt (Glumslöv)

Matcher:
Asmundtorp – Svalöv United 2-2
Asmundtorp- Lödde FF 0-2
Asmundtorp – Landskrona BoIS U-19 0-5
Asmundtorp – Arlövs BI 2-2

BK Landora

Tränare: Thomas Mähler, Olle Olsson, Gustav Hemström

Nyförvärv: Uppflyttning av J-trupp till senior

Spelarförluster: Oscar Nilsson (Billeberga), Oskar Lindahl (Asmundtorp)

Matcher: Blandande resultat med ömsom vin o ömsom vatten som man säger. Vi har matchat mot mestadels division 5-motstånd för att försöka få till ett högre tempo att nyttja i seriematcherna.

Bosna FF

Tränare: Alvedin Nezirovac

Nyförvärv: Adin Vreva, Jones Mahjuob

Spelarförluster: Alaudin Cecunjanin

Matcher: Salamis 2-1, Svalövs United 4-3, Afro FK 2-1 och Lindeborgs IF 1-5.

Ekeby GIF

Tränare: Daniel Tullberg

Nyförvärv: Lau Contis (Hyllinge GIF), Viktor Nilsson (Bjuvstorp FF), Oscar Lindgren (Fortuna FF), Eric Malmborg (Fortuna FF), Kristoffer Bengtsson (Fortuna FF), Sebastian Seger (Fortuna FF), Marcus Oldby (Fortuna FF), Philip Andersson (Fortuna FF), Mattias Olsson (Vegeholm IF)

Spelarförluster: Jonas Nilsson, Mohammad Alkhalaf

Matcher:
Häljarp IF – Ekeby GIF 2-2
Mörarps IF – Ekeby GIF 1-2
Jonstorps IF – Ekeby GIF 2-1
Fortuna FF – Ekeby GIF 3-1

HF Olympia

Tränare: David Grönberg

Nyförvärv: 17 stycken

Spelarförluster: 2 stycken

Matcher: Spelat 3 samt 3 matcher i DM

Hyllinge GIF

Tränare: Sebastian Månsson (Manager) Marcus Pellinen (Tränare)

Nyförvärv: Johan Persson (comeback), Elvis Sali, Gustavo Pereyra, Marcus Hansson, flyttat upp 8 juniorer.

Spelarförluster: Markus Nilsson, Tobias Svensson

Matcher: Mörarp 3-3, Allerum 7-2, Olympia 0-0, Svalöv United 1-0 DM Medina 2-1, Båstad 2-3, Jonstorp 0-2

Häljarps IF

Tränare: Tony Johansson

Nyförvärv: Sebastian Hellner (NK Maribor), Philip Ågren IF (Lödde U19), Alex Tolevski (Tågarps AIK), Rasmus Andren (comeback), Fabian Callmer (från egna J-laget).

Spelarförluster: Inga

Matcher: Borstahusens BK 2-0, Billeberga GIF 1-0, HAIS 0-2, Asmundtorp 1-1, Tågarps AIK 1-6, BK Fram 1-1.

Kvidinge IF

Tränare: Daniel Camper/Daniel Nord

Nyförvärv: Hampus Olsson (Ljungbyhed), Sebastian Nagalsky (Vedby Rönne), Arlind Muriqi (Perstorp SK), Joakim Hjelm (Färingtofta IK), Emil Edman (Klippans FF)

Spelarförluster: Sebastian Göthe (Bjuvstorp)

Matcher: KIF-Rösjöholm 4-0, Strövelstorp-KIF 2-0

Medina IF

Tränare: Faruk Abazi, Mats Malmros och Sokratis Vassiliadis.

Nyförvärv: Faruk Hashani, Osman Meholli, Irfan Abaz, Mergim Meholli, Arben Meholli, Durim Jashanica

Spelarförluster: Stefan Grunnlid, Peter Szinte, Delwar Kertan, Ibrahim Abdulrahman

Matcher:
MIF – Canarias 7 – 1
MIF – Ramlösa Södra 1 – 1
MIF – Hasslarp 1 – 1
MIF – Råå IF 0 – 5
MIF – Mörarp 9 – 2

Mörarps IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Stattena IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Vallåkra IF

Tränare: Rickard Zemirek

Nyförvärv: Emil Zemirek (IK Wormo), Erik Strand (Tymer IF), Pontus Frank och Oscar Alkmar (Glumslöv), Marcus Nilsson (Viken IK), Anton Kristensen (Eskilsminne -02), Leo Brandt (Fortuna FF), Från Vallåkra IF:s egna led födda -02 kommer Dennis Johansson, David Hall, Melcer Troedsson, David Hall ( finns faktiskt 2 med samma namn ) Henrik Jönsson, ev ett par till som ej bestämt sig för spel än.

Spelarförluster: Anton Ormell (Mörarps IF), Marcus Ericsson (Gantofta), Anton Eklöf (Gantofta), och några killar födda-02 som gått till andra j-lag.

Matcher: Lödde FF (DM) 2-3, Hasslarp (DM) 2-3, Brunnby/Väsby (DM), Härslövs IK, Teckomatorp.

 

Följ ”Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close