FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.5 Mellersta

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.5 Mellersta.

Seriepremiären:

2018-04-07 17:00 Ovesholms IF – Perstorp Bälinge IK
2018-04-08 13:00 Stehags AIF – Snogeröds IF
2018-04-08 14:00 Ekets GoIF – Gantofta IF
2018-04-08 14:00 Vinslövs IF – Teckomatorps SK
2018-04-08 15:00 Ljungbyheds IF – Svalövs BK
2018-04-08 16:00 Askeröds IF – Bjärnums GoIF

Askeröds IF

Tränare: Marcus Hansson

Nyförvärv: Fredrik Jensen (Löberöds IF), Robin Nilsson (Maglasäte), Robin Norman (Svensköp IF), Mattias Ignberg (Svenköps IF)

Spelarförluster: Henrik Folkesson (slutat)

Matcher:
Furulund – AIF 5-0
AIF – Trollenäs 1-2
Tågarp – AIF 6-0
AIF – Maglasäte 6-0
AIF – Ljungbyhed 1-1

Bjärnums GoIF

Tränare: Martin Olofsson och Simon Reinholdsson

Nyförvärv: Emil Nilsson (Hästveda IF), Jhonjairo Calderón (Ballingslöv GoIF), André Lundström (tillbaka efter studier), Oskar Lindgren (IFK Hässleholm (J-laget)), Eric Erlingsson, Hugo Svensson, Dennis Magnusson, Daniel Wittesjö, Oliver Svensson, Philip Hansen, William Davidsson och Svante Krook (uppflyttade från pojklaget)

Spelarförluster: Jesper Kristoffersson (Farstorps GoIF), Mattias Jönsson (flyttat), Alex Berlin (flyttat).

Matcher:
Bjärnums GoIF – Ballingslövs GoIF 5-0
Bjärnums GoIF – Hässleholms IF A/B 1-1
Bjärnums GoIF – Sösdala IF 3-3
Bjärnums GoIF – Hjärsås/Värestorps IF 0-4
Bjärnums GoIF – Nävlinge IF 4-0
IFK Osby – Bjärnums GoIF 6-1
Glimåkra IF – Bjärnums GoIF

Ekets GoIF

Tränare: Lillis Klasson

Nyförvärv: Fredrik Sedin (Kulltorp GOIF), Ola Johansson (FC Örkelljunga), Alfred Nyholm (Össjö IF), Felix Roth (Markaryds IF).

Spelarförluster: Simon Persson (Ängelholms FF), Andreas Persson (Skånes Fagerhult IF).

Matcher:
Eket-Förslöv IF 5-0
Jonstorp IF-Eket 1-1
Eket-Billesholm GIF 6-2
Eket-V.Karup 1-3
DM Tollarp-Eket 0-5

Gantofta IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Ljungbyheds IF

Tränare: Roger Jeppsson

Nyförvärv: Rasmus Andersson (Klippan), Mirza Nuhic’ (Vedby Rönne), Anis Nuhic’ (Vedby Rönne), John Gustafsson (Färingtofta), Oskar Andersson (Gideonsberg), Emil Grönlund (Österåker)

Spelarförluster: Andreas Persson (Nävlinge), Albin Wallin (Vedby Rönne), Hampus Olsson (Kvidinge)

Matcher: Klippans FF 0-2, Västra Karup 0-1, Jonstorp 2-3, Teknologkåren 2-0, Wä 2-0, Askeröd 1-1

Ovesholms IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Perstorp Bälinge IK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Snogeröds IF

Tränare: Daniel Diethelm

Nyförvärv: Wissam Wehbe (Stehags AIF), Adil Adlouni (Harrie FF), Jonas Bengtsson (Lunds SK), Blerim Hajra (Eslövs BK), Omar El Tahan (Hörby FF), Filip Yousef (Marieholms IS), Ardian Rushiti (Höörs IS), Emil Palm

Spelarförluster: Marinko Zivkovic (Harlösa IF), Qendrim Zeneli (Norra Rörums GIF), Robel Hailemariam Eticha (Örtofta IS), Yohannis Wubeshet (Örtofta IS), Safet Ahmeti (Maglasäte IF), Valmir Rama (Hörby FF)

Matcher:
Linero IF – Snogeröds IF 3-1
Marieholms IS – Snogeröds IF 1-11
Limhamns FF – Snogeröds IF 5-4
DM Viby IF – Snogeröds IF 0-5
DM Snogeröds IF – Hästveda IF 4-0
DM Linderöds IF – Snogeröds IF 0-9

Stehags AIF

Tränare: Anders Nordström

Nyförvärv: Jimmy Widén, Dren Bashuta, Hjalmar Molin, Anton Nilsson Gullberg, Kevin Pagård, Tim Hansson
(samtliga Kungshult IK), Lukas Strandkvist, Oskar Möller, Axel Carlsson (egna Uppflyttade Juniorer), Johan Möller (Comeback från långtidsskada)

Spelarförluster: Alexander Wilson (Hässleholms IF), Wissam Webe (Snogeröd), Karl Nilsson (Harrie)

Matcher: Tågarp 0-4, Eslövs BK 0-5, Teknologkåren 1-3, Croatia Hbg DM 4-1, Ekeby DM 8-0, Billeberga 0-3

Svalövs BK

Tränare: Torbjörn Valdsgaard

Nyförvärv: Henrik Albäck (Dösjöbro), Tobias Krona (Dösjöbro), Yousef Abu Shark (Kågeröd), Niclas Nielsen (Hittarp), Philip Persson (Dösjöbro), Casper Sääski (Kågeröd), Hampus Sääski (Kågeröd), Jakob Friberg (Kågeröd), Kevin Stenberg (Asmundtorp), Zaur Mersojev (Vejbyslätt).

Spelarförluster: Zacharias Abdi Ahmed (Landskrona BoIS )

Matcher:
Marieholm – Svalöv 2-4
Glumslöv – Svalöv 0-3
Svalöv – BK Fram 1-2
Svalöv BK Landora 0-4
DM Lunds BoIS -Svalöv 1-9
DM HF Olympic-Svalöv 0-5
Åstotps FF – Svalöv 4-1
DM Svalöv – BK Landora 1-2
Trollenäs -Svalöv 0-3

Teckomatorps SK

Tränare: Fredrik Björklund

Nyförvärv: Mikael Gervald (Klågerups GIF), Alec Hultman (Eslövs BK), Max Persson (Nättraby GoIF).

Spelarförluster: Joel Lindgren och Melvin Pettersson (IF Lödde), Philip Bengtsson, Mattias Rosenqvist, Jonathan Sidenros och Rasmus Andersson (slutar).

Matcher:
Landora – TSK 2-2
Tsk- Furulund 0-4
Billeberga-TSK 2-1
TSK – Röstånga 4-1
TSK- Sövde IF 9-0
TSK – Marieholm 3-1

Vinslövs IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close