skanesport_desktop-panorama-1

FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.5 Sydvästra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.5 Sydvästra.

Seriepremiären:

2018-04-07 11:45 KSF Srbija Malmö – Skegrie BK
2018-04-07 13:00 Anderslövs BoIK – BK Skansen
2018-04-07 13:00 IFK Klagshamn – Vellinge FF
2018-04-07 13:00 NK Croatia – Skabersjö IF
2018-04-07 14:00 Bara GoIF – Klagstorps IF

Anderslövs BoIK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Bara GoIF

Tränare: Björn Eriksson

Nyförvärv: Mikael Svensson, Afrim Jusufi (comeback), Jeton Krancic (Husie IF), Linus Ågren (GIF Nike), Pontus Andersson (Kvarnby IK), Mattias Lindeborg (GIF Nike), Marcus Nilsson (Staffanstorps United), Jakob Alsenfält (Staffanstorps United), Emil Eriksson (Holmeja IS)

Spelarförluster: David Svensson (Åkarp), Niklas Golubovic (Vuk Karadzic), Bedzo Kulego (AC Kvarnby)

Matcher:
Bara – Svedala IF 5-1
Bara – Janstorps AIF 1-2
Bara- Pelister

BK Skansen

Tränare: Anders Nilsson-Bååth och Magnus Trulsson

Nyförvärv: Timmie Persson (FC Trelleborg), Thomas Vigren (Gylle), Joppe Nilsson (Gylle), Joel Gustavsson (Smyge)

Spelarförluster: Riccardo Baroni (slutat)

Matcher:
Skansen – Bunkeflo 2-3
Skansen – Skivarp 1-6
Skansen – Löveröd 3-0

IFK Klagshamn

Tränare: Jonas Pedersen, Mattias Holm

Nyförvärv: Clement Agyekum, Oscar Björkqvist, Eric Sandgren, Thimo Stjärnfeldt, Fredrik Andersson

Spelarförluster: Julius Olsson, Daniel Nilsson, Christopher Fröjd, John Eriksson, Simon Benatti, Robin Rymsza, Oskar Anderberg, Jimmy Svärd

Matcher:
Skivarp-Klagshamn 0-7
MM
Klagshamn-Bunkeflo 4-2
Klagshamn-Rosengård FF 3-3
DM
Örtofta-Klagshamn 1-5
Lindeborg-Klagshamn 2-0

Klagstorps IF

Tränare: Baki Krasniqi

Nyförvärv: Ernand Crnojevic, Armand Brkic, Ali El- Dawi (alla från Östra torp)

Spelarförluster: Lucian Popilean, Gylle, Perperim Vejseli, Blerim Nuhiji

Matcher:

Limhamns FF

Tränare: Markus Dahl, Jimmy Hultin, Daniel Mijac

Nyförvärv: Andreas Wihlborg, Tim Jörvall (BK Höllviken) Chris Ronnelin (Åkarp)

Spelarförluster: Johan Jönsson, Joakim Persson (timeout) Samir Diaz (BK Höllviken)

Matcher: Genarp 6-6, DM Kvarnby 8-2, Furulund 6-1, Klågerup 1-2, BK Höllviken 2-1

NK Croatia

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

KSF Srbija Malmö

Tränare: Vladimir ”Vlado” Kostic

Nyförvärv: Emil Vidovic (spelande ass.tränare), Zijad Alhadj, Sugaal Hassan Dirie, Damir Bislimi, Veljko Lekic, Silvester Pataki, Stefan Vagic, Robin Johansen, Andres Viera Almeida.

Spelarförluster: Aymen Baccouche, Miroslav Mirkovski, Francisco Ojeda Palma, Goran Radjen, Aleksander Jovanovic, Sebastian Parera Moreno.

Matcher:
BK Olympic U17 – KSF Srbija 3-4
Korpföreningen Malmö – KSF Srbija 0-7
Hyllie IF – KSF Srbija 1-4
KSF Srbija – Vellinge FF 6-1
KSF Srbija – Lunds FF (DM) 6-1

Skabersjö IF

Tränare: Hampus Hannula

Nyförvärv: Mauricio Angel Salvo (Holmeja IS), Jesper Persson (Kvarnby IK), Ola Johnn-Jönsson (IFK Trelleborg), Sebastian Varotsis (Oxie SK)

Spelarförluster: Markus Anderlund (Oxie SK), Pontus Wiktorsson (LB07)

Matcher:
Skabersjö IF – Skurups AIF 2-1
Skabersjö IF – MF Pelister 4-2
Skabersjö IF – Östra Sönnarslövs IF 7-0
Skabersjö IF – Torna Hällestads IF 5-2
Skånekurd FF – Skabersjö IF 3-11

Skegrie BK

Tränare: Christian Andersson

Nyförvärv: Philip Marklund, Oliver Oliveros, Martin Revesz

Spelarförluster:
Skegie-Gislövs IF 3-2
Klågerup-Skegrie 1-2
Teknologkåren-Skegrie (DM) 2-1
Skegrie-Tygelsjö (DM) 6-0
Oxie-Skegrie (DM) 3-6
DM mot Lindeborg

Matcher:

Vellinge FF

Tränare: Viktor Andersson

Nyförvärv: Filip Nylén (BK Höllviken), Patrik Larsson (Lilla Torg), Damian Vidner (Kosovo), Erik Larsson (Bunkeflo), Marcus Rasmussen, Simon Persson (Lilla Torg), Jonathan Averfalk (IFK Ystad), Danne Refthagen (Limhamn FF), Rob Sen (England), Daniel Alm (BK Höllviken), Andreas Persson (IFK Trelleborg), Christian Francic (Trollhättan)

Spelarförluster: Arvid Höjbert, Pontus Almen, Jimmy Almen, Jesper Stjärna, Andre Kronvall, Filip Ekberg (V.Ingelstad), Viktor Andersson (Tränare), Claes Davidsson (Tränare)

Matcher: Vellinge IF, BK Höllviken, Dalby, Srbija, FC Bellevue, Pelister, Klågerup, Olympic, Veberöd

Östra-Torp Smygehuk FF
Utgått.

 

Följ ”Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close