FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: Div 2 Västra Götaland, herrar

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i Div 2 Västra Götaland, herrar.

Seriepremiären:

2018-04-07 13:00 Lindome GIF – KSF Prespa Birlik
2018-04-07 14:00 BK Olympic – Hittarps IK
2018-04-08 14:00 Högaborgs BK – Kvarnby IK
2018-04-09 19:30 FC Rosengård 1917 – IFK Malmö FK

BK Olympic

Tränare: Adem Özay, Max Fuxberg, Omid Larizadeh

Nyförvärv: Joakim Sjöberg (MFF), Emin Karaman (Bjärred), Code Demba Sy (Veberöd), Yuta Nomura (Lunds SK), Christian Ajakpoloho (FC Rosengård), Dawda Ngum (FC Rosengård), Edriss Hushmand (TFF-J), Jamshed Asekzai (IFK Malmö), Zackaria Sawo (Landskrona BoIS-J)

Spelarförluster: Johan Palmström (FC Trelleborg), Zaman Zadran (Ariana FC), Arnes Mujanic (Malmö City FC), Carlos Mendoza (Prespa Birlik), Trajce Lamjov (Slutat), Alex Addae (Slutat), Joakim Sjöberg (Slutat)

Matcher: Kulladal 2-3, Kulladal 1-0, Nike 0-2, IFK Malmö 2-3, Torn 2-4, Prespa Birlik 4-0, Kvarnby 1-0, Balkan 1-1, Lunds BK 2-4, LB07 1-2

FC Rosengård 1917

Tränare: David Roufpanah

Nyförvärv: Zia Sakirovski, Saber Azizi, Hannes Cederholm, Dardan Burrniku, Silvin Jakupi
Uppflyttade från U-laget: Ismael Hussein, Theodore Ankraw, Almir Malicevic, Ratan Hallgrimsson, Muhammad Jammal

Spelarförluster: Tony Tindberg, Adnan Gerzic, Dawda Ngum, Chris Ajakpoloho, Astrit Slemani, Nichlas Schön, Ojiego Chimezie, Engin redjep, Edward Ofere, Norlla Amiri, Egzon Sekiraca

Matcher:
BK Frem-FC Rosengård 1917 2-2
FC Kristianstad-FC Rosengård 1917 3-1
FC Rosengård 1917-Husie IF 5-3
Eskilsminne-FC Rosengård 1917 4-1
FC Rosengård 1917-BK Olympic 1-0
FC Rosengård 1917-Lunds BK
FC Rosengård 1917-Österlens FF
Träningsläger 28/3-4/4

Hittarps IK

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Högaborgs BK

Tränare: Patrik Sundström

Nyförvärv: Lukas Fritz (Glumslöv), Laroussi Rakeem (uppflyttad från U), Dragos Farcas Lohan (Helsingborgs IF), Måns Herrman (Helsingör), Emil Rosqvist (Höganäs BK), Alexander Schönbeck (Ängelholms FF), Arton Jashari (Ängelholms FF), Jonatas Centino (Sheffield W), Ahmad El-Khalayli (uppflyttad från U).

Spelarförluster: Rozbeh Kazemi (Råå IF), Stanley Batres Prado (Vejby), Rasmus Gaspar Nilsson (Fortuna), Khosro Panah (Lärje Angered).

Matcher:
Högaborg – Kvarnby 2-2
Högaborg – Laholm 1-0
Högaborg HIF U21 2-0
Wormo – Högaborg 2-2
Landskrona BoIS B – Högaborg 1-2
IFK Malmö – Högaborg 4-4

IFK Malmö FK

Tränare: Nils-Erik Persson

Nyförvärv: Ali Asa Jagori (Limhamns FF), Jesper Rindmo (KSF Prespa Birlik), Nehar Maliqi (FC Rosengård 1917), Raslan Al Kurdi (Landskrona BoIS), Victor Sköld (KSF Prespa Birlik).

Spelarförluster: Dardan Burrniku (FC Rosengård 1917), Jamshed Asekzai (BK Olympic), Johan Svensson (Åkarp IF), Nemanja Lekanovic (Österlen FF), Saban Pehilj (Bosnien Hercegovinas SK).

Matcher:
Eslövs BK – IFK Malmö 0-3
IFK Trelleborg – IFK Malmö 4-0
Torns IF – IFK Malmö 3-1
IFK Malmö – IF Limhamn Bunkeflo 2-3
IFK Malmö – Malmö FF U19 3-0
FBK Balkan – IFK Malmö 0-2
IFK Malmö – KSF Prespa Birlik Inställd
IFK Malmö – Högaborgs BK 4-4
Vellinge IF – IFK Malmö 1-5

KSF Prespa Birlik

Tränare: Zlatan Nalic

Nyförvärv: Carlos, Ismail Islamoski, Shemsedin Zabeli, Rasmus Larsson, William Andersson, Gani Bunjaku, Boris Bjelkanovic, Maciek Buslco, Albert Nadzuku, Mohammed “Hamodi” Ibrahim, Alban Merovci, Stefan Tocij, Max Nordberg, Valdmir Mulaj, Sandro Nalic, Ilir Tahiri, Muhamet Asanoviski, Amir Hodzic, Emin Karaman, Kevin Mogusa, Besemir Faniq, Omar Khattab

Spelarförluster: Marcus Eskilsson, Ronald Lubwama, Peter Nilsson, Pa Dembo Touray, Robert Medvegy, Cimon Lyden, Freddy Borg, Tobias Malm, Philip Milenkovic, Rakib Issah, Magnus Carlsson, Victor Sköld, Christoffer Levi, Anton Viklund, Mathias Jung, Alan Asaad, Onur Köhan, Jesper Rindmo, Mohammad El Kayed, Ojevwe Akpoveta

Matcher:
Malmö FF U19 – KSF Prespa Birlik 2-2 (1-1)
Lunds BK – KSF Prespa Birlik 2-1 (0-1)
BK Olympic – KSF Prespa Birlik 4-0 (1-0)
BK Höllviken – KSF Prespa Birlik 2-1 (1-1)
IS Halmia – KSF Prespa Birlik 1-0 (0-0)
IFK Trelleborg – KSF Prespa Birlik 1-1 (0-1)

Kvarnby IK

Tränare: Ulf Jansson

Nyförvärv: Arsim Braimi (Kosova), Alexander Engbe (Trelleborgs FF), Ludvig Johansson (Trelleborgs FF), Edrisa Jallow (Trelleborgs FF), Sebastian Lundin (Hyllie IK), Max Andersson Sääf (Skanör/Falsterbo), Fitim Miftari (Kosova), Alexander Friberg (Höllviken), Axel Olin, Tobias Elofsson, Samir Zadran, Tim Hansson, Jesper Örnberg (uppflyttade från J-laget)

Spelarförluster: Ali Burrniko (Klubb ej klar), Besemir Faniq (Prespa), Eddie Tran (Varbergs BoIS), Filip Andersson (Slutat), Jonathan Frantzen (Slutat), Maciej Buszko (Prespa), Max Westerberg (Tränare i MFF), Max Nordlinder (Prespa), Mirlind Mejzinolli (Timrå), Oscar Vilas (Flyttat till Spanien), Stefan Arnshed (Lunds BK)

Matcher: Högaborg 2-2, BK Olympic 0-1 IFK Malmö 1-1, LB07 1-2, Tomelilla 2-2, IF Lödde 1-2, Torn 5-0

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close