FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: HA Div.4 Östra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i HA Div.4 Östra.

Seriepremiären:

2018-04-06 19:00 Lunds SK – Önneköps IF
2018-04-07 12:00 Janstorps AIF – VMA IK
2018-04-07 14:00 Rydsgårds AIF – Södra Sandby IF
2018-04-07 14:00 Veberöds AIF – Genarps IF
2018-04-07 14:30 Lunnarps BK – IFK Simrishamn
2018-04-07 15:00 Hjärsås/Värestorps IF – Näsby IF

Genarps IF

Tränare: Magnus Jacobsson, Jonas Hansson samt Liridon Rrustemaj (spelande tränare)

Nyförvärv: Alexander Frank (Lunds BK), Alex Nilsson Frank (Dalby GIF), Ted Frostander (Furulunds IK), Christopher Fröjd (IFK Klagshamn) och Johan Svensson (Askeröds IF)

Spelarförluster: Danny Hansen (Uppåkra IF)

Matcher: Veberöds AIF 0-0, Limhamns FF 6-6, Södra Sandby IF 5-1, Lilla Torg FF 0-0, Liga 06 IF 2-2, MF Pelister Inställd, Dalby GIF 2-1, AIF Barrikaden 5-0

Hjärsås/ Värestorps IF

Tränare: Mikael Reinholdt Johnsson

Nyförvärv: Rasmus Bertilsson (Yngsjö), Rasmus Rosengren (Yngsjö), Lukas Johansson (Hanaskog), Oskar Jansson (Vittskövle), Nexhat Halili (Åsum), Edvin Latifovic (Åsum), Veron Bashotaj Sölvesborg, Sadik Halitaj (Åhus HBK), Euron Hajdari (Näsby), Erlind Halili (Kristianstads FC)

Spelarförluster: Hampus Olsson (Ovesholm), Albin Andersson (Hanaskog), Niklas Svennarp (Knislinge), Rickard Schacher (Knislinge), Jim Ahlbin (Knislinge), Deni Vujicic (Knislinge), Jonathan Nilsson (Hanaskog), Carl Rosdahl (Nosaby), Pontus Axelsson (Åhus HBK), Sebastian Johansson (Knislinge), Morgan Johansson (Knsilinge), Drillon Hajdari (klubb okänd).

Matcher:

IFK Simrishamn

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Janstorps AIF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Lunds SK

Tränare: Thomas Jernberg

Nyförvärv: Abdullah Abdelhady, Karl Winge, Linus Adler, Matteo Maxwell Costa, Max Brigge, Omar Khattab och William Akins (alla från Lunds BK), Martin Gambande ((mv) Lunds FF), Emil Olsson (BK Astrio), Maurits Schoen (SC Borussia Lindenthal Hohenlind, Tyskland), Ramir Rabaza Jimenez, Pontus Jaensson (utlånad från Färjestadens Goif). Philip Castor (Lunds BoIS), Emil Olsson (GIF Nike)

Spelarförluster: Ola Hagberg (Lucksta IF), Jacob Nystrand (Södra Sandby), Yousuf Oui, Sebastian Sterner och Linus Falk (GIF Nike), Martin Holmquist (Ljungby IF), Jonas Ohlsson (Uppåkra IF), Jonas Bengtsson (Snogeröds IF), Ola Olsson (BK Flagg), Edvin Fischer (Eslövs BK), Fredrik Leo (Dösjöbro IF), Yuta Nomura (BK Olympic). Martynas Poderis (Eslövs BK), Jakob Eliasson (Örtofta IS).

Matcher: Sjöbo 2-4, Eslövs BK 1-5, IFK Trelleborg 2-4, Dösjöbro 0-6, Staffanstorp 0-3, Bjärreds IF

Lunnarps BK

Tränare: Jimmie Andersson

Nyförvärv: Mattias Olle Olsson (Hammenhög IF), Ali Asghar (IFK Simrishamn), Gustav Jönsson (IFK Simrishamn), Hannes Hörberger (IFK Simrishamn), Hugo Svensson (Tomelilla IF), Alfred Viberg (IFK Simrishamn)

Spelarförluster: Billy Persson (Spjutstorps IF), Henrik Orswall (Gärsnäs AIS), Philip Leufstedt (Sankt Olofs IF), Refki Avdullahu (Smedstorp IF), Victor Klerstål (Blentarps BK), Scott Oppermann (Borrby IF)

Matcher:
LBK – Sankt Olof IF 6-2
LBK – Rydsgård AIF 0-0
LBK – Ystads IF 2-4
LBK – Österlens FF 1-5
LBK – Hyllie IK. 2-0
LBK – Tomelilla IF
LBK – FC Trelleborg

Näsby IF

Tränare: Sejdi Bajrami

Nyförvärv: Ylli hasanaj (Åhus HBK), Ali hamadi (Åhus HBK)

Spelarförluster: Krenar Ejupi (Hanaskog IF), Gjengiz Shefkiu, Hajriz Shefkiu, Qendrim Sylejmani (Önnestad), Abdallah Ahmad (Huaröd IF)

Matcher: Klippan 0-7

Rydsgårds AIF

Tränare: Michael Sander

Nyförvärv: Tobias Björk (comeback), Hannes Andersson (Sjöbo IF), Elias Olsson (Tomelilla FF), Victor Andersson (Lövestad IF), Hugo Svensson (FC Trelleborg), Noah Öjvindsson (FC Trelleborg), Andre’ Andersson (Trelleborgs FF), Johan Kronvall (Trelleborgs FF), Pelle Schumacher (ÖT Smygehuk), Filip Parstam (Bunkeflo FF), Ludvig Håkansson (Ystads IF FF)

Spelarförluster: Max Rode (Skurup AIF), Peter “Svampen” Nielsen (slutat), Hampus Henricsson (Ystad IF FF)

Matcher: Lunnarp 0-0, Höllviken 2-1, IFK Ystad 3-3, FC Trelleborg 0-3, Vellinge IF 3-1, Liga 06 IF

Södra Sandby IF

Tränare: Mahsum Kartal

Nyförvärv: Yazid Azagueras, Amajas hamici, Omar Asadi, Daniel Karlsson

Spelarförluster:

Matcher: Dalby 1-1, Linero 2-1, GIF Nike 1-1

Veberöds AIF

Tränare: Daniel Lindgren

Nyförvärv: Axel Rosberg, Viktor Rosberg, Markus Larsson (alla 3 Sövde IF), Axel Pettersson (Staffanstorp), Alvaro Olguin Maldonado (Kosova IF), Oskar Axberg (BK Flagg).

Spelarförluster: Lamin Bojang (IFK Hässleholm), Demba Code Sy (BK Olympic), Adis Krasnici (slutat), Alusine Kanu (långtidsskadad)

Matcher: Janstorps AIF 0-4, Genarps IF 0-0, Vellinge IF 5-2, LB 07 0-3, Kosova IF, Tomelilla IF och Vellinge FF.

VMA IK

Tränare: Stefan Persson

Nyförvärv: Andreas Palmqvist (Viby), Alexander Ström (Viby), Erik Månsson (Österslöv), Samuel Jonsson (Hjärsås/Värestorp)

Spelarförluster:

Matcher: 2:a i Vintercupen i Växjö, Fjälkinge 2-0, Vanneberga 3-1, Hjärsås/Värestorp 1-0.

Önneköps IF

Tränare: Roland Nilsson

Nyförvärv: Roland Nilsson (tränare, Snögeröds IF), Conny Malmros & Ivan Ocana Mateos (Maglasäte IF), Game Lövqvist & Pontus Gustavsson (Höörs IS), Jesper Persson & Andreas Paulsson (Löberöds IF)

Spelarförluster: Joakim Bengtsson, Daniel Bengtsson, Niklas Stenfeldt-Karlsson, Jonatan Hellström, Rickard Hellström, Lukaz, Linus Nyman, Markus Fridh

Matcher: Tollarp 2-4, Vellinge IF 1-6, Trollenäs, Askeröd, Ovesholm

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close