FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: DA Div.3 Sydöstra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i DA Div.3 Sydöstra.

Seriepremiären:

2018-04-15 12:00 IK Pandora FF – Vellinge IF
2018-04-15 13:00 Dalby GIF/Genarps IF – Spjutstorps IF
2018-04-15 14:00 Hardeberga BK/Harlösa IF/GOF IF – Sjöbo IF
2018-04-15 14:00 Wollsjö AIF – Vittskövle IF
2018-04-15 15:30 Köpingebro IF – Onslunda IF/Tomelilla IF/Gäsrnäs AIS

Dalby GIF/ Genarps IF

Tränare: Einar Eyjolfsson

Nyförvärv: Anna Lindell (Södra Sandby IF)

Spelarförluster:

Matcher: ÖT Smygehuk FF 4-1

Hardeberga BK/ Harlösa IF/ GOF IF

Tränare: Peter Ermanbriks

Nyförvärv:

Spelarförluster: Linnea Stenkil (Hallands Nations FF), Emma Stenkil (Hallands Nations FF)

Matcher: Arlöv 3-1, Furulunds IK, BK Höllviken

IK Pandora FF

Tränare: Peter Malmborg

Nyförvärv: My Malmborg (Skurups AIF), Malin Hansson (Skurups AIF), Henrike zollfrank (Tyskland), Nicole Blank (Köpingebro), Linnea Andersson (Charlo), Lina Lundgren (Hammenhög), Alexandra Dohnal (Charlo), Fanny Kolhäger (Skabersjö), Tilda Lindblom (JAIF), Victoria Ferngård (FC Rosengård), Cecilia Ekstrand (Enköpings SK), Varja Åberg (FC Rosengård), Sara Hansson (Charlo)

Spelarförluster: Emma Nilsson (Hammenhög), Kerstin Svensson (Hammenhög), Annika Nilsson (Hammenhög), Rebecca Dehlin (Hammenhög), Amy Jeppsson (JAIF), Angelica Jönsson (JAIF), Désirée Karlsson (JAIF)

Matcher: Höllviken 1-3, Lilla Torg 0-1

Köpingebro IF

Tränare: Jörgen Jönsson, Matilda Fenning och Jonas Grahm

Nyförvärv: Liselott Nilsson, Ida Nilsson, Selma Jinnevik och Stina Andersson

Spelarförluster: Chantelle Moniz, Johanna Svensson

Matcher:

Onslunda IF/ Tomelilla IF/ Gäsrnäs AIS

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Sjöbo IF

Tränare: Mikael Rasmusson

Nyförvärv: Elise Boman (Köpingebro)

Spelarförluster:

Matcher: Team Sandby 1-1, Janstorp 2-5, Uppåkra 1-2, Trelleborgs FF 1-5, Team Sandby 3-0, Lindeborgs FF 7-0

Spjutstorps IF

Tränare: Jörgen Nilsson

Nyförvärv: Nadja Svensson, Emilia Marceau och Selma Lundgren (comeback)

Spelarförluster: Selma Jinnevik och Ida Nilsson

Matcher: Hörby 1-2, DM-matcher IFK Trelleborg 0-1, Kvarnby 4-0, FC Rosengård 3-1, Eskilsminne DFF 0-2

Vellinge IF

Tränare: Olle Nilsson (ny för året från LB 07) samt Mikael Wallin som har tränat tjejerna sedan 5 år tillbaka.

Nyförvärv: Mara Fröjd-Pollak (IFK Malmö), Sanna Nilsson (Trelleborgs FF), Josefin Lorenzon, Emma Sandqvist

Spelarförluster: Elin Engbe (Staffanstorp)

Matcher: Arlöv 1-0, Lunds BoIS 3-0

Vittskövle IF

Tränare: Stefan Isaksson

Nyförvärv:

Spelarförluster:

Matcher: Sibbhult 1-1, Hjärsås 0-7, Farstorp 0-4, Viby 5-0, Gärds Köpinge 0-0

Wollsjö AIF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close