skanesport_desktop-panorama-1

FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: DA Div.3 Sydvästra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i DA Div.3 Sydvästra.

Seriepremiären:

2018-04-13 19:00 FC Rosengård 1917 – Lunds BOIS
2018-04-14 13:00 Östra-Torp Smygehuk FF – Arlövs BI
2018-04-14 14:00 BK Höllviken – FC Staffanstorp
2018-04-15 13:00 NK Croatia – Hyllie IK

Arlövs BI

Tränare: Mathias Johansson, Marie Lambrén och Anders Olofsson.

Nyförvärv: Linn Veberg (Lunds BK), Fanny Holmberg (tillbaka efter uppehåll) , Anna Rajic (Croatia), Vicktoria Grekow (tillbaka efter uppehåll), Louise Håkansson (Uppåkra).

Spelarförluster: Josefin Håkansson (IFK Östersund)

Matcher: Vellinge IF 0-1, Hardeberga/Harlösa 1-3, Fortuna FF 0-2.

BK Höllviken

Tränare: Kenneth Folkesson (ny), Robert Prytz

Nyförvärv: Amalia Mahdi, Malin Persson, Kicki Lenstorp, Sofia Olofsson, Maja Nilsen, Johanna Fridh, Diana Ziegler, Matilda Flisbäck, Elvira Ramel (hem från USA)

Spelarförluster: Camilla Erkisi, Hanna Andersson

Matcher: IK Wormo 1-1, IK Pandora 3-0, Lilla Torg FF 3-1, Janstorp AIF 1-2.

FC Rosengård 1917

Tränare: Emra Spahiu, Rizwan Elahi Chaudhry, Marina Karlsson

Nyförvärv: Natalia Lipka (AZS Wrocław) Glorija Kovac (ŽNK Tomislav) Adelina Bytyqi (LB07) Kosovare Abazi (tillbaks från uppehåll) Marina Noorzai (tillbaks från uppehåll)

Spelarförluster: Alice Golding, Blerta Bytyqi, Sandra Hellström (Hyllie IK), Sandra Ekenstam (slutat)

Matcher: Lilla Torg FF 1-4

FC Staffanstorp

Tränare: Tomas Roth, Fredrik Persson

Nyförvärv: Elin Engbe, Elwa Jensinger, Tulda Jensinger, Hannah Sahli, Louise Barcklind, Maja Stagmo, Nicole Mpatsiari Riboe, Saga Rönnängsgård.

Spelarförluster: Matilda Roth, Caroline Lindblad, Wilma Johansson, Madeleine Lundquist

Matcher: Lilla Torg FF 2-2, Asmundstorps IF 4-3, Furulunds IK 3-0, Glumslövs IF 2-1, Dösjöbro IF 3-4

Hallands Nations FF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Hyllie IK

Tränare: Christian Ström

Nyförvärv: Ronja Swärdh, Nancy Winbladh, Aino, Turtiainen, Blerta Bytaqi, Linnéa Kallis, Unni Nilsson, Sandra Hellström, Magda Johansson

Spelarförluster: Sofia Håkansson, Jennifer Fröberg, Johanna Sandberg, Kicki Lerstorp, Diana Ziegler, Karolin Martinsson, Hannah Land Palmer

Matcher: Lilla Torg FF 0-2, Malmö City FC 10-0, Östra Torp FF 1-1, DFK Borgeby 09 0-4

Lunds BOIS

Tränare: Dino Becic (ny huvudtränare, tidigare Fys&assisterande) & Roger Johansson

Nyförvärv: Hermine Blixt (Skövde KIK), Matilda Åhlen (Gideonsbergs IF), Sandra Mattsson (Torns IF), Josefin Nilsson (Växjö BK), Stina Josephson (Bors SK), Elin Schelander (Norra fågelås IF)

Spelarförluster: Cassandra Doggett (Lagt ner/paus från fotbollen), Wilma Eriksson(Lagt ner/paus från fotbollen), Louise Lövgren(lagt ner/paus från fotbollen), Fiona Fleissner(flyttade hem till Österrike)

Matcher: LB07 F17 2-0, Wollsjö AIF 2-0, Vellinge IF 0-3, Uppåkra IF 0-4.

NK Croatia

Tränare: Josip Cindric

Nyförvärv: Fredrika Wihden (Oxie), Mathilda Hermodsson (Oxie), Nicole Torres- Ortiz (Oxie), Saga Hermodsson (Oxie), Edith Economou- Olsson (har börjat efter ett års uppehåll, kommer från Hyllie)

Spelarförluster: Anna Rajic (Arlöv)

Matcher: Malmö City FC 9-0

Östra-Torp Smygehuk FF

Tränare: Niklas Norén (2:a säsongen)

Nyförvärv: Julia Lindholm (lån TFF), Johanna Feuk (lån TFF), Savannah Meglic (IFK Trelleborg), Carolina Schmidt (Gislövs IF), Therese Christoffersson (Gislövs IF), Elin Kronvall (BK Höllviken)

Spelarförluster: Jessica Palm (IFK Trelleborg)

Matcher: Skabersjö 3-0, Dalby/Genarp 1-4

Gislövs IF
Utgått.

 

Följ ”Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close