FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: Div 3 Södra Götaland, herrar

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i Div 3 Södra Götaland, herrar.

Seriepremiären:

2018-04-14 13:00 IF Limhamn Bunkeflo – FBK Balkan
2018-04-14 13:00 IK Wormo – Malmö City FC
2018-04-14 13:00 Dösjöbro IF – Tomelilla IF
2018-04-14 13:00 Höganäs BK – IF Lödde
2018-04-14 14:00 Kulladals FF – Hörby FF
2018-04-15 15:00 IFK Trelleborg FK – Eslövs BK

Dösjöbro IF

Tränare: Niklas Söderström, Mårten Ekemohn

Nyförvärv: Daniel Widén, Andreas Pajus, Fredrik Leo, Jesper Oléhn, Uppflyttade: Ebbe Kober, Noel Levin

Spelarförluster:

Matcher:
Dösjöbro – Vellinge IF 1-0
Dösjöbro – Hörby FF 4-2
FK Besa – Dösjöbro 1-4
Höganäs BK – Dösjöbro 2-1
Dösjöbro – GIF Nike 0-7
Furulund IK – Dösjöbro 1-8
Dösjöbro – Bjärreds IF 10-0
Dösjöbro – Lunds SK 6-0
Dösjöbro – Glumslövs FF 5-1
Dösjöbro – GIF Nike 0-1

Eslövs BK

Tränare: Peter Olsson

Nyförvärv: Edvin Fisher (Lunds SK), Adan Silfverberg (FK Bromma), Jan Mellblom (Lunds BK)

Spelarförluster: Pontus Andersson, Jesper Olsson, Måns Jönsson, Hampus Gressmann

Matcher: IFK Malmö 0-2, Kvarnby 2-4, Högaborg 3-0

FBK Balkan

Tränare: Sebatin Avci och Firat Fahan

Nyförvärv: Alexander Manevski, Henry Safi (Malmö City FC), Hekuran Jashari (Kosova IF) Luka Jovovic, (LB07), Marko Markovic (Trelleborgs FF).

Spelarförluster: Kevin Weclewicz, Dragan Saric (KSFS Malmö), Jovan Zucovic, Dinamo Vranje (Serbien), Evvel Husic (LB07).

Matcher:
FBK Balkan – Lilla Torg FF 3-1
Kvarnby IK – FBK Balkan 1-2
LB07 – FBK Balkan 1-2
BK Olympic – FBK Balkan 1-1
FBK Balkan – Kulladals FF 3-4
FBK Balkan – Staffanstorp United 3-0
FBK Balkan – IFK Malmö 0-2
Vejby IF – FBK Balkan 1-2
GIF Nike – FBK Balkan

Höganäs BK

Tränare: Burim Nikqi

Nyförvärv: Robert Mirosavic (Swope Park Rangers), Adunis Almadjed (Åstorps FF), Adam Sreis (Åstorps FF), Hugo Bergström (HAIS), Granit Istrefaj (Kågeröds BoIF), Tobias Zentio (Klippans FFF), Hassan Chahrour (Glumslövs FF), Hassan El-Makdah (Ramlösa Södra FF), Emil Borg (Klippans FFF), Berkman Micoogullari (Ödåkra IF), Joar Van de Beld (Eskilsminne IF), Alvaro Santos (Helsingborgs IF).

Spelarförluster: Sumar Almadjed (Hittarps IK), Niklas Hermansson (Fortuna FF), Fredrik Gasslander (ej ny klubb), Alban Sogojeva (ej ny klubb), Kastriot Sogojeva (ej ny klubb), Edis Agelius (Ängelholms FF), Elvis Holic (Glumslövs FF).

Matcher: Vejby 1-3, Besa 3-1, Dösjöbro 2-1, Lödde 2-1, Fortuna 1-0, Laholm 3-1, Klippan 5-0, AFK Linköping 2-3, Prespa Birlik 2-3, Eslövs BK 0-3.

Hörby FF

Tränare: Mats Lilienberg

Nyförvärv: Andreas Friis (Hjärsås/Värestorp IF), Rasmus Nilsson (Hässleholms IF U19), Valmir Rama (Snogeröd IF), Halil Peskovic (Lunds BK U17-U19).

Spelarförluster: Kim Johansson (Spelande tränare GIF Nike), Niclas Sandberg (GIF Nike), Jesper Ehnberg (Höörs IS), Niclas Andersson (Norra Rörum), Fitim Zeneli (Norra Rörum).

Matcher: Dösjöbro 2-4, Bjärred 2-3, IFK Simrishamn 0-2, Lilla Torg FF 0-1

IF Limhamn Bunkeflo

Tränare: Tommy Ringblom

Nyförvärv: Evvel Husic (Balkan), Festim Bytyqi (Kosova), Fred Lundahl (Florida Southern College), Martin Svensson (Flagg), Pontus Wiktorsson (Skabersjö), Rocco Tadic (Croatia), Tobias Lettby (Lödde), Emir Osmanovski, Maltin Coku, Emil Sandström, Alexander Robert (uppflyttade från U-lag)

Spelarförluster: Luka Jovovic (Balkan), Viktor Jakobsson, Ersan Mujevic (slutat).

Matcher: Eslöv 3-2, Balkan 1-2, Kulladal 2-1, Kvarnby 2-1, Nike 4-3, IFK Malmö 3-2, Veberöd 3-0, IFK Trelleborg 0-3

IF Lödde

Tränare: Georg Rossi Eterovic

Nyförvärv: Ludvig Larsson (Uppflyttad från U17), Melker Johansson (Uppflyttad från U19), Cimon Lyden (Prespa Birlik), Simon Råstedt (Staffanstorp United), Viktor Celan (NK Croatia), Joel Lindgren (Teckmatorps SK)

Spelarförluster: Filip Malmqvist (Tomelilla IF), Milos Sokolovic (Slutat), Axel Brogårdh (Tågarps AIF)

Matcher:
IF Lödde-Trelleborgs FF U21 1-2
IF Lödde-Janstorps AIF 1-1
IF Lödde-Staffanstorp Uinted 8-1
IF Lödde-Råå IF 12-0
IF Lödde-Höganäs BK 1-2
Kvarnby IK-IF Lödde 1-2

IFK Trelleborg FK

Tränare: Hannu Sirviö, Mikael “Åhus” Nilsson

Nyförvärv: Vladimir Pasarikovski (Malmö City FC), Freddy Borg (Prespa/Birlik), Vasko Mitrovic (ÖT Smygehuk FF), Martin Silvhed (BK Höllviken), Alexander Andersson (FC Trelleborg), Kujtim Latifi (MF Pelister), Nichlas Schön (FC Rosengård)

Spelarförluster:
Haris Berisha (FC Trelleborg), Haris Smriko (FC Trelleborg), Mirza Dubicanac (FC Trelleborg), Andreas Persson (Vellinge FF), Martin Cavdarovski (MF Pelister), Ola Johnn Jönsson (Skabersjö IF), Robin Olsson (FC Trelleborg), Farang Fathiyan (Malmö City FC)

Matcher:
IFK – Prespa Birlik 1-1
IFK – IFK Malmö 4-0
Lunds SK – IFK 2-4
Malmö City – IFK 0-1
IFK – LB 07
IFK – Kvarnby IK
IFK Osby – IFK

IK Wormo

Tränare: Jonas Lindh

Nyförvärv: Antonio Rojas (Kristianstad FC), Fredric Nilsson (Glumslövs FF), Fredrik Gunnarsson (Glumslövs FF), Fabian Strandman (Landskrona BoIS), Sebastian Bondesson (Asmundtorps IF)

Spelarförluster: Johnny Lundberg (slutar), Emil Zemirek (Vallåkra IF), Jesper Ågren (Borstahusens BK), Karl Olovsson (Borstahusens BK), Filip Welin (flytt till Malmö, Klubb ej klar), Lorent Shala (FK Besa), Philip Fransson (Studier i Barcelona(återvänder i höst)).

Matcher:
Wormo – Vejby 1-2
Wormo – Eslöv 0-3
Wormo – Högaborg 2-2
Wormo – Besa 2-1 avbruten efter 35 min
Wormo – Kågeröd 2-2
Wormo – Glumslöv
Wormo – Dösjöbro

Kulladals FF

Tränare: Patrik Påhlsson

Nyförvärv: Mario Gloger (Tyskland), Filip Hillgren (Malmö City)

Spelarförluster: Filip Jönsson (Vellinge IF), Mattias Andersson (Barrikaden)

Matcher:
IFK Malmö (B) 1-0 MM
LB07 (H) 1-2 MM
Balkan (B) 4-3 MM
Barrikaden (B) 1-1 TM
Rosengård (H) 2-3 MM
Olympic (H) 0-1 TM
Vellinge IF (H) 3-2 TM

Malmö City FC

Tränare: Kristian Legiec

Nyförvärv: Adnan Gerzic (FC Rosengård), Arnes Mujanic (BK Olympic), Tarek Bekar (Husie IF), Safet Besic (Bosnien Hercegovina SK), Anton Kolgjini (Oxie SK), Farhang Shabani (IFK Trelleborg), Hogr Aziz (IFK Malmö)

Spelarförluster: Alexander Manevski (FBK Balkan), Vladimir Pasaikovski (IFK Trelleborg), Ahmed Muhammed (KSF Prespa Birlik), Linus Nilsson (Ariana FC)

Matcher:
MCFC – BK Flagg 2-1
Lilla Torg FF – MCFC 3-0
Åkarp IF – MCFC 3-1
MCFC – IFK Trelleborg 1-0
Höllviken FC – MCFC 1-1
Bosna Hercegovina SK – MCFC
BK Olympic – MCFC

Tomelilla IF

Tränare: Mikael Göransson

Nyförvärv: Filip Malmqvist (IF Lödde), Fritjof Jönsson (Sövestads IF), Oliver Berglund (Svenstorps IF), Adam Jönsson (Sövestads IF), Carl Stockwell (Nosaby IF), Timmy Ekdahl (Brösarps IF), Joakim Svensson (comeback), Joakim Fritzson (FC Österlen)

Spelarförluster: Adam Larsson (Spjutstorps IF), Elias Gunnarsson (Spjutstorps IF), Kevin Ketteridge (Nosaby IF)

Matcher: Lilla Torg 2-0, Spjutstorps IF 2-0, Kvarnby IK 2-2, IFK Karlshamn 0-0, Veberöds AIF 0-0, Lunnarps BK, Hörvikens IF

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close