FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: DA Div.3 Nordöstra

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i DA Div.3 Nordöstra.

Seriepremiären:

2018-04-14 16:00 Hjärsås/Värestorps IF – Östanå Bruks IF
2018-04-15 13:00 Sösdala IF – FC Hessleholm
2018-04-15 16:00 Wä IF – IFK Osby
2018-04-15 17:00 Sibbhults IF – Farstorps GoIF
2018-04-15 19:00 Önnestad BoIF – Hanaskogs IS/IFK Knislinge

Farstorps GoIF

Tränare: Thomas Olsson

Nyförvärv: Steffie Jochmus-Stöcke, Emma Hansson, Malin Nilsson

Spelarförluster:

Matcher:
Farstorp-Stehag 0-7
Farstorp- Vittsjö U 3-3
Farstorp- Vittskövle 4-0
Farstorp- Bjärnum/Hästveda 9-0
Farstorp- Broby 1-3

FC Hessleholm

Tränare: Sonja Fransson och Charlotte Bergstrand

Nyförvärv: Julia Ottosson, Melissa Dahlberg (Glimåkra), Sofia Johnsson (comeback) + några uppflyttade från U-truppen.

Spelarförluster: Knar Michael (slutat)

Matcher: Åhus 3-0, Älmhult 3-3, Röke 2-3

Hanaskogs IS/ IFK Knislinge

Tränare: Dan Nilsson

Nyförvärv: My Modig (tillbaka efter mammaledig senast Glimåkra IF), Linnea Svensson (Nävlinge IF).

Spelarförluster: Några mammalediga

Matcher: Sibbhults IF 3-1, Edenryds IF 7-0, Stehags AIF 3-1 DM, Hörby FF 4-0 DM

Hjärsås/ Värestorps IF

Tränare: Patrick Isaksson

Nyförvärv: Anna Knutsson (KDFF), Ida Malmström (Wä), Thea Eriksson (Wä), Nellie Svaneland (comeback), Ida Isaksson (comeback), Linnea Möller (comeback), Nellie Gertsson (comeback)

Spelarförluster: Moa Nordlund (Broby), Emelie Hartmeyer (Broby), Isabella Alvarsson (Broby), Ebba Dyfelsten (flyttat), Martina Persson (timeout), Emma Linderoth (timeout), Johanna Holmer (timeout), Nadia Vaz (timeout).

Matcher: Sibbhults IF 4-0, Lörby IF, Vittskövle IF, Ifö Bromölla IF, Wollsjö IF.

IFK Osby

Tränare: Jessica Jönsson, Alexander Fridlund och Isabella Sjöstedt

Nyförvärv: Alexander Fridlund (Halmstad BK U19), Amanda Nilsson (Östanå Bruks IF), Annie Streling (Östanå Bruk), Sara Nilsson (Glimåkra), Annie Olsson (comeback), Svea Gomez (comeback)

Spelarförluster:

Matcher:

Sibbhults IF

Tränare: Daniel Oredsson, Joacim Axelsson
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Sösdala IF

Tränare: Hans Dahlberg

Nyförvärv: Fanny Andersson, Emelie Henriksson-Hagberg, Caroline Jägenstedt, Ida Bondesson

Spelarförluster: Ebba Holmberg, Amanda Svensson

Matcher:

Wä IF

Tränare: Mats Grönblad (ny från Kristianstad FC)

Nyförvärv: Nora Axelsson (IFÖ Bromölla IF)

Spelarförluster: Matilda Andersson (Åhus IF), Amanda Alborn Lilja (Gärds Köpinge IF), 3-4 spelare som slutat.

Matcher:
Wä IF – Önnestad BOIF 3-1
Wä IF – Gärds Köpinge IF 3-0
Wä IF – Broby IF 1-2
Sjöbo IF – Wä IF 7-0
IFÖ Bromölla IF DamU – Wä IF

Önnestad BoIF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

Östanå Bruks IF

Tränare:
Nyförvärv:
Spelarförluster:
Matcher:

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close