FotbollInför seriestarten

Inför seriestarten: Div 1 Södra Götaland, damer

I artikelserien “Inför seriestarten” kommer ni som läsare att ta del av nyförvärv, spelarförluster och resultat från träningsmatcher från alla serier i Skåne. I denna artikel kommer ni ta del av det som har hänt i Div 1 Södra Götaland, damer.

Seriepremiären:

2018-04-14 13:00 Eskilsminne IF – Karlskrona FF
2018-04-14 13:00 Nättraby GoIF – Ifö Bromölla IF
2018-04-14 14:00 Växjö DFF Akademi – Södra Sandby IF
2018-04-14 15:00 Färjestadens GOIF – Borgeby FK
2018-04-14 15:00 Hammenhögs IF – Skurups AIF
2018-04-15 14:00 IS Halmia – Dösjöbro IF

Borgeby FK

Tränare: Patrik Persson

Nyförvärv: Michaela Johnsson (LB07), Johanna Nilsson (LB07), Mathilda Sjöström (Södra Sandby IF), Ilirjana Ademi (Eskilsminne IF), Natyra Gashi (BK Olympic), Esma Bajramovic (Lörby IF), Vera Ejlertsson (Lunds BK), Elin Jirdén (IK Zenith), Elin Persson, Emma Axelsson, Louise Hayden, Amanda Altheden och Alice Larsson (Uppflyttade egna produkter)

Spelarförluster: Erika Reinholdsson Nykjaer (LB07), Amanda Kander (LB07), Johanna Lindblom (FC Rosengård), Louise Reimertz (Furulunds IK), Sanna Åhlander (Slutat), Amelia Barklid (Slutat), Fannie Elveljung (Slutat)

Matcher: FC Rosengård 0-2, Skurup AIF 6-0, Bröndby IF 1-2, IS Halmia 5-2, Dösjöbro IF 7-1, Södra Sandby 2-0

Dösjöbro IF

Tränare: Fredrik Jahnfors, Patrik Lennartsson, Björn Nilsson

Nyförvärv: Emmy Svensson (Hörby FF), Agnes Nilsson, Martina Sutalo och Rebecca Wahlberg (Lunds BK), Malin Gunnarsson (LB07), Hanna Rosenqvist och Sofia Rosenqvist (båda från DFK Borgeby), Helena Ivarsson (Glimåkra IF), Beatrice Aguilar och Nicole Partin (båda från Trelleborgs FF), Monique Billesö, Rebecca Edinge, Nadja Engst och Emilia Karninger (samtliga från IF Lödde)

Spelarförluster: Ingen spelare har lämnat till annan klubb

Matcher:
LB07 U19 – DIF A/U 6-1
DIF – Skurups AIF 1-3
DIF A/U – Kullabygdens DFF 3-1
FC Rosengård U19 – DIF 3-2
DIF – Borgeby FK 1-7
Uppåkra IF – DIF 2-6

Eskilsminne IF

Tränare: Ashkan Esfandi

Nyförvärv: Linn Andren, Tove Efsing, Malin Forrsell (alla Kullabygden DFF), Kajsa Arthursson (uppflyttad från Akademi)

Spelarförluster: Kujtime Kurbogaj (Böljan), Lana Ademi (Borgeby), Emilia Jönsson (Hittarp), Linn Strömberg (utlånad Råå IF), Linnea Rundqvist (klubb ej klar), Lina Jepsen (timeout).

Matcher: Hittarps IK 3-1, IS Halmia 1-3, IFK Värnamo 5-1, FC Rosengård F19 0-3

Hammenhögs IF

Tränare: Izet Kaljic

Nyförvärv: Annika Nilsson, Kerstin Svensson, Rebecca Dehlin och Emma Nilsson (Pandora), Chantelle Moniz (Köpingebro), Matilda Persson (Janstorp), Sabina Losell Hansen (Gärsnäs), Sofie Persson och Josefin Nordh (Skurups AIF).

Spelarförluster: Emilia Örtendahl (flytt till Göteborg) och Lina Lundgren (Pandora).

Matcher:
HIF – IFK Simrishamn P16 1-6
HIF – Liga 06 P15 1-2
Rydsgård/Skivarp – HIF 1-8
Södra Sandby – HIF 0-4
HIF – Eksjö
HIF – Uppåkra
HIF – IFK Trelleborg

Ifö Bromölla IF

Tränare: Jens Pettersson

Nyförvärv: Nellie Kjellsson (Lönsboda GIF), Ida Hansson (Lörby IF), Rebecka Andersson (Lörby IF), Louise Persson (Glimåkra IF)

Spelarförluster: Moa Raftmark (Åsums BK), Ebba Axelsson (Vittsjö GIK), Elin Sundholm (KDFF), Frida Vadström (BK Union), Felicia Johansson (Näsums IF), Ida Danilo (Lörby IF), Nora Axelsson (Wä IF).

Matcher:
Ifö Bromölla IF – Nättraby GOIF 3-2
Ifö Bromölla IF – Älmhults IF 3-1
Ifö Bromölla IF – LB07 F19 3-0
Södra Sandby IF – Ifö Bromölla IF

Skurups AIF

Tränare: Martin Biärsjö

Nyförvärv: Beatrice Jihag (Målvakt FC Rosengård), Nike Törnqvist (Lunds SK), Jenny Lundahl (Trelleborgs FF), Matilda Ovenberger (Södra Sandby IF)

Spelarförluster: Tilde Olsson (Kristianstad DFF), Jennie Egeriis (LB07) Sofie Persson. (Hammenhögs IF), Josefin Nordh (Hammenhögs IF), My Malmborg (IK Pandora)

Matcher:
Skurups AIF-Borgeby 0-6
Dösjöbro-Skurups AIF 1-3
FC Rosengård-Skurups AIF 2-5
Skurups AIF-IFK Trelleborg 5-1

Södra Sandby IF

Tränare: Fredrik Sundblad

Nyförvärv: Paula Hafner (Husie IF), Ida Nilsson (Lunds BK)

Spelarförluster: Anna Lindell (Dalby GIF), Matilda Ovenberger (Skurups AIF), Mathilda Sjöström (Borgeby FK)

Matcher: Glumslövs IF, Röke IF, Hammenhögs IF, LB07 F19, Borgeby FK, Hittarps IK, Ifö Bromölla IF

 

Följ “Inför seriestarten” här. 

Ovan uppgifter kommer från föreningarna. Om det är uppgifter som inte stämmer eller fattas, vänligen maila till andreas.lindvall@skanesport.se.

Relaterade artiklar

Close
Close