Jimmy Eriksson hoppas att nya teamet ska få ett lyft
Tomelillaföraren Jimmy Eriksson fick ingen bra debut i ADAC GT Masters. Nu hoppas han och teamkollegan Jonathan Judek på bättre utdelning i deltävling 2 som i hegen avgörs i tjeckiska Autodrom Most.
– Jag hoppas och tror att Most kommer passa oss bättre än Oschersleben. Vi hade ett positivt test här inför säsongen, och såg att bilen verkade fungera mer som man vill att den ska göra. Dessutom lärde vi oss mycket i premiären, säger han i ett pressutskick.
I Oscherleben blev det verkligen en tuff debut för Eriksson/Judek i Team Rosbergs nya Lamborghini Huracán GT3. Orutinerade Judek kvalade in bilen på 34:e plats till lördagsracet, där ekipaget till slut tog målflagg som 27:a efter en positiv avslutande stint från Eriksson. I söndagens heat slutade man 28:a.
– Vi har långt kvar till den nivå vi egentligen vill vara på. Oschersleben visade att vi inte har ett tillräckligt starkt paket just nu, men vi jobbar hårt för att bli bättre. Vi får försöka ta små men många steg framåt.
– För mig personligen handlar det om att ta tillvara på varje tillfälle jag får bakom ratten, i både kval och race. Förhoppningsvis kan vi vara bättre med i Most.
Foto: Team Rosberg.
TIDSSCHEMA
ADAC GT Masters | Deltävling 2
Most (Tjeckien)
Torsdag 26 april
Test
Fredag 27 april
Fri träning 1: 11.00-12.00
Fri träning 2: 16.35-17.35
Lördag 28 april
Kval 1: 09.15-09.45
Race 1: 13.15-14.15
Söndag 29 april
Kval 2: 09.00-09.30
Race 2: 13.08-14.08