Årets artist och coach fanns i Eos
Basketligan Dam och Herr har delat ut sina utmärkelser för säsongen. Lundaklubben IK Eos belönades med både årets coach och årets artist!
Årets artist blev Brene Mosely (bilden) och årets coach Kevin Taylor-Lundgren.
Motiveringarna, som finns att läsa i ett pressmeddelande från Svenska basketbollförbundet:
Brene Mosely:
”Det finns olika anledningar till att vi älskar basket. En stor sådan är det artisteri vissa spelare kan bjuda på. De ser saker vi inte ser, de lyckas att trollbinda oss med moves vi dödliga aldrig skulle kunna träna oss till. Vi är tacksamma över att få ha sett årets artist, Brene Mosley från Eos i årets Basketliga!”.
Kevin Taylor-Lundgren:
”Oddsen var kanske inte på hans sida men vilket jobb han har gjort. Årets coach gör sin första säsong i Basketligan dam men har imponerat på alla röstande med sitt hantverk. Det blir spännande att se vad framtiden har i sitt sköte för Årets coach, Kevin Taylor-Lundgren, Eos!”.
De övriga utmärkelserna i damligan gick till:
Årets guard och MVP: Taylor Mingo, Södertälje
Årets forward Anna Barthold, Luleå
Årets center Alexis Michelle Hyder, Mark
Årets försvarare Brianna Kiesel, Udominate
Årets stjärnskott Crystel Bittar, AIK
Årets domare Shaker Nasrollah
Årets matcharrangör Luleå Basket
Årets lyft Chioma Nnamaka, Luleå
Foto: Bildbyrån