Klar seger för Lunds BK mot Oddevold
Lunds BK tog säsongens nionde seger när man under lördagen besegrade Utsiktens BK med 3-0 inför 181 åskådare på Klostergårdens Idrottsplats.
Hemmalaget var det bättre laget matchen igenom och bjöd på de flesta chanserna. IK Oddevold hade inte mycket att komma med i matchen. De få chanser man skapade kom genom Liridon Selmani, men aldrig farliga nog för att ta sig förbi Lunds målvakt Jakob Tånnander.
Lunds BK tog i den 15:e minuten ledningen i matchen när Martin Johansson chippar in bollen i straffområdet till en springandes André Strandberg som på ett enkelt sätt kan lägga in bollen bakom Oddevolds målvakt Robin Gustafsson. Ett mål som innebar säsongens första mål för Strandberg.
Bara minuten senare har Jesper Möller ett bra skott precis utan för straffområdet, ett skott som Robin Gustafsson enkelt tog hand om.
Lunds BK kontrollerade matchen i första halvlek och skapade en del halvlägen. Precis innan första halvlek var över får Gustav Hillstedt ett bra läge att utöka ledningen på, men Oddevold lyckas få iväg bollen i sista sekund.
Andra halvlek är lik den första. Det är Lunds BK som skapar de flesta chanserna och äger spelet. Oddevold har en eller två halvchanser genom Liridon Selmani, men mycket mer hade inte gästerna.
Väl i den 63:e minuten kommer utökningen för Lunds BK när Max Olsson sätter matchens andra mål. Ett bra förarbete av Martin Johansson som tar sig förbi två försvarsspelare i Oddevold och lägger bollen till Olsson som ensam kan stå och ladda sitt ben utanför straffområdet och drar till med en kanonträff.
Just Max Olsson får bara minuterna senare en ny chans att göra mål på när Jesper Möller lägger en djupledsboll till Olsson. Samtidigt kom Admir Osmancevic helt fri centralt i banan, men Olsson väljer att avsluta själv och bollen en bit över mål. En pass till Admir Osmancevic hade betytt 3-0 då Osmancevic var helt fri. Men så blev det inte.
Med kvarten kvar av matchen kom både åska och ösregn över Klostergårdens Idrottsplats, men matchens domare Andreas Johansson lät spelet gå vidare.
Admir Osmancevic skulle även få göra ett mål i dagens match. I den 74:e minuten ser Gustav Hillstedt att komma sig fri på vänsterkanten, lägger in bollen centralt i straffområdet, och Oddevold lyckas inte få bort bollen, istället är Osmancevic på rätt plats och kan skicka in matchens tredje mål.
Förutom regnet hände det inte mycket mer i slutet av matchen och Lunds BK vinner rättvist med 3-0.
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se