Fotboll

Förslag till seriesammansättning | Herrar div 4-7

Skåne FF:s Tävlingsutskott (TU) har vid sammanträde den 31:e oktober fastställt ett första förslag till seriesammansättning av 2019-års distriktsserier.

Div.4 Nordvästra

Bjuvstorps FF
Ekets GoIF
FK Besa
Fortuna FF
IK Wormo
Klippans FF
Kullavägens BK
Kågeröds BoIF
Tågarps AIK
Vejby IF
Åstorps FF
Ödåkra IF

Div.4 Sydvästra

Bjärreds IF
BK Höllviken
Dösjöbro IF
KSF Kosova IF
KSF Srbija Malmö
Lilla Torg FF
Limhamns FF
Rosengård FF
Staffanstorp United FC
Veberöds AIF
Vellinge IF
Åkarps IF

Div.4 Östra

Fjälkinge IF
Hjärsås/Värestorps IF
Hörby FF
IFK Osby
IFK Simrishamn
Janstorps AIF
Lunnarps BK
Näsby IF
Rydsgårds AIF
Sjöbo IF
Tomelilla IF
VMA IK

Div.5 Nordvästra

Billesholms GIF
Brunnby FF
Croatia Hbg KIF
FC Kopparmöllan
Grevie GIK
Helsingborgs AIS
Jonstorps IF FK
Medina IF
Ramlösa Södra IF
Skäldervikens IF
Vikens IK
Västra Karups IF

Div.5 Nordöstra

Bjärnums GoIF
Broby IF
Edenryds IF
Glimåkra IF
Hanaskogs IS
Mala IF
Näsums IF
Ovesholms IF
Tosteberga/Nymölla IF
Vanneberga IF
Vinnö IF
Åhus IF

Div.5 Västra

Billeberga GIF
BK Landora
Borstahusens BK
Furulunds IK
Glumslövs FF
Harrie FF
Ljungbyheds IF
Marieholms IS
Perstorp Bälinge IK
Stehags AIF
Svalövs BK
Trollenäs IF

Div.5 Sydvästra

Bara GIF
Dalby GIF
FC Möllan
Genarps IF
Husie IF
Linero IF
Liria IF
Lunds BoIS
Lunds SK
Snogeröds IF
Teknologkårens IF LTH
Uppåkra IF

Div.5 Södra

AIF Barrikaden
Ariana FC
BK Skansen
Hyllie IK
IFK Klagshamn
Klagstorps IF
MF Pelister
Oxie SK
Skabersjö IF
Skegrie BK
Skurups AIF
Vellinge FF

Div.5 Östra

Brösarps IF
Gärsnäs AIS
Hammenhögs IF
IFK Ystads IK
Liga 06 IF
Spjutstorps IF
St Olofs IF
Tollarps IF
Vittskövle IF
Yngsjö IF
Ystads IF FF
Önneköps IF

Div.6 Nordvästra

Båstads GIF
FC Örkeljunga
Förslövs IF
Hjärnarps GIF
Hyllinge GIF
IF Salamis
IFK Rössjöholm
Kvidinge IF
Munka Ljungby IF
Strövelstorps GoIF
Vedby/Rönne IF
Vegeholms IF

Div.6 Norra

Ballingslöv GoIF
Farstorps GoIF
Finja IF
Hästveda IF
Hörja IF
IFK Knislinge
Jägersborgs IF
Lönsboda GoIF
Sibbhults IF
Treby IF
Tyringe IF
Vinslövs IF

Div.6 Nordöstra

Balsby SK
Huaröds IF
Kiaby IF
Nävlinge IF
Rinkaby GoIF
Skepparslövs IF
Venestad IF
Viby IF
Wä IF
Åhus Horna BK
Åsums BK
Önnestad BoIF

Div.6 Västra

Allerums GIF
Asmundtorps IF
BK Fram
Bosna FF
Ekeby GIF
Gantofta IF
Helsingborg Östra IF
HF Olympia
Häljarps IF
Härslövs IK
IK Bergandy
Stattena IF

Div.6 Mellersta

Askeröds IF
Hardeberga BK
Harlösa IF
Höörs IS
Linderöds IF
Löberöds IF
Norra Rörums GIF
Stora Harrie iF
Sösdala IF
Teckomatorps SK
Torna Hällestads IF
Örtofta IS

Div.6 Sydvästra A

Anderslövs BoIK
Bosniska FK Behar
Bunkeflo FF
FC Bellevue
FC Näset
Gislövs IF
Korpen Malmö IF
Lilla Beddinge BK
Lindeborgs FF 1948
Skanör Falsterbo IF
Tygelsjö IK
V.Ingelstads IS

Div.6 Sydvästra B

AC Kvarnby
Afro FK
Arlövs BI
Blentarps BK
Bosnien Hercegovina SK
FC Helsingkrona
Heleneholms SK
Lunds FF
NK Croatia
Skånekurd FF
Svedala IF
Sövde IF

Div.6 Sydöstra

Baskemölla IF
Borrby IF
Esperöds SK
Gröstorps IF
Kiviks AIF
Köpingebro IF
Lövestads IF
Rörums SK
Skivarps GoIF
Svenstorps IF
Vanstads IF
Öja FF

Div.7 Nordvästra

Färingtofta IK
Röke IF
Röstånga IS
Skånes Fagerhult IF
Stattena IF Akademi
Svalöv United FC
Torekovs IK
Vallåkra IF
Väsby FK
Össjö IS

Div.7 Nordöstra

Bjärlövs IF
Everöds IF
FC New Life
Gärds Köpinge IF
IK Kamp
Osby FF
Strömsborgs IF
Vankiva IF
Vanneberga FF
Wisseltofta IF
Östanå Bruk IF
Österlövs IS

Div.7 Mellersta

Degeberga GoIF
GOF IF
Halland Nations FF
Maglasäte IF
MKSF Pelagonija
Svensköps IF
Södra Rörum BF
Tjörnarps BoIF
Wollsjö AIF
Ö.Sönnarslövs IF

Div.7 Sydvästra

FF Vuk
Holma-Kroksbäck IF
KSF Makedonija
KSF Mardin Beirut
Lödde FF
Malmö IK
Orient FC
Seveds FK
Staffanstorp United FC Ungdom
Turkisk Center FF

Div.7 Södra

Glemmingebro IF
Gylle AIF
Holmeja IS
Klågerups GIF
Onslunda IF
Smedstorps IF
SoGK Charlo
Staffanstorp Södra FF
Sövestads IF
Östra-Torp Smygehuk FF

Tidplan:

1 nov – Förslag 1 presenteras på skaneboll.se och skickas ut via distriktsmail.

8 nov – Sista dag för skriftliga yttranden till Skånes FF.

12 nov – TU sammanträder, går igenom inkomna yttranden och reviderar om tillämpligt indelningsförslaget.

13 nov – Slutgiltigt förslag presenteras på skaneboll.se och skickas ut via distriktsmail.

21 nov – Representantskapsmötet på Star Hotell i Lund beslutar om definitiv seriesammansättning.

04 dec – Sista dag att lämna förbehåll inför lottningen. För blankett se skaneboll.se under fliken Blanketter.

v.50 – Distriktsserierna lottas och spelprogram publiceras i FOGIS och på skaneboll.se.

Relaterade artiklar

Close
Close