IFK Malmö besegrade MFF U21
MFF U21 kvitterade till både 1-1 och 2-2, men till slut orkade division 2-laget IFK Malmö bäst och vann träningsmatchen på Hybriden med 4-2.
– Vi inledde träningen igen idag efter det korta uppehållet och gjorde det alltså med en match. Därmed fick jag ett bra test på om spelarna skött sig och det hade de, sa IFK-tränaren Nils-Erik ”Nisse Bagare” Persson med ett stort leende.
– MFF hade bra fart och tempo, men vi var lite tyngre och fysiskt starka.
Lagen hade varsin tvåmålsskytt. I MFF var det Laorent Shabani och i IFK Malmö Noor Zadran (bilden), som är tillbaka i truppen efter att under hösten varit utlånad till Landskrona BoIS i Superettan.
– Noor har kontrakt med oss nästa säsong också och ville nog lämna BoIS ännu tidigare. Men nu är han här igen och spelade bra, berömde Nisse Persson.
– Laorent är väldigt snabb och kunde gjort fler mål. Han har varit bra när han fått spela anfallare, men funkar även som offensiv mittfältare, berömde MFF-tränaren Andreas Georgson och betonade att han var nöjd med den första halvleken – och lite till.
– I den första halvleken tyckte jag att vi styrde matchen och vi var bra i 50-60 minuter. Sedan blev det hafsigt, mycket Hawaii. De fick de oss att ha för korta anfall och avsluta för snabbt och vi blev även lite trötta, sammanfattade Andreas Georgson.
Cirka kvarten före slut åkte IFK Malmö på en utvisning. Eftersom det var en träningsmatch körde man dock vidare elva mot elva.
Båda tränarna var överens om att det var en nyttig match.
IFK Malmö testade två spelare från andra klubbar. Dels 17-årige mittbacken Albin Sjöstrand Bjurnemark från Sjöbo IF, dels Colin Twetman från Hyllie IK. De har tränat en del med truppen under säsongen och gjorde helt okej insatser.
De två övriga IFK-målen gjorde Oskar Zubac och Mohammed El-Kayed.
Ole Törner
Foto: Bildbyrån