skanesport_desktop-panorama-1

FotbollMalmö City FCNyheter

Han blir ungdomsansvarig i Malmö City FC

Filipe Ferraz blir ungdomsansvarig i Malmö City FC. Med flera sejourer bakom sig i klubben, där bland annat tränarrollen hos klubbens J-lag återfinns på hans CV, ska Ferraz leda utvecklingen inom föreningens sportsliga verksamhet.

– Jag tackade ja till tjänsten mycket på grund av att jag vill kunna påverka och hantera det som sker både på och utanför planen, och såg det som otroligt intressant att få göra detta i en så stor och bra förening som City är, säger Filipe Ferraz till klubbens hemsida.

I rollen som ungdomsansvarig ingår bland annat en kontinuerlig kontakt med samtliga tränare och lag inom föreningens ungdomssektion.

– Just nu ser jag mest fram emot att lära känna alla lag med spelare och ledare ännu bättre för att därigenom kunna ha både kunskapen och förtroendet att påverka Malmö City FC och styra oss mot fortsatt rätt håll, avslutar Filipe Ferraz.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close