FotbollRåå IF

Han tar över tränaruppdraget i Råå IF

I slutet av veckan annonserade Råå IF sitt nya tränarval i Solo Hammar. Med Höganäs BK och Ödåkra IF har Hammar gjort sig ett känt namn inom Helsingborgsfotbollen. 

Solo Hammar presenteras för Råå IF. Foto: Råå IF

Den nyss avslutade säsongen slutade med serieseger för Råå IF. Detta innebär att klubben spelar division 3-fotboll kommande säsong. Nu hoppas man kunna nå ytterligare höjder med nytillskottet Solo Hammar.

– Det är med stor glädje jag kan presentera Solo Hammar som Råå IF:s huvudtränare för herrarna 2019. Från första samtalet har det ”klickat” direkt med målsättningar, spelarvärvningar och inte minst en samsyn på hur Råå IF ska utveckla ungdomsspelare och få fram dem till seniorleden, detta ligger helt i klubbens tankesätt och här kommer Solo få en viktig roll i föreningens utveckling framöver, säger Magnus Jönsson, senioransvarig i Råå IF, till klubbens hemsida.

 

Joel Ask 

Foto: Bildbyrån/Råå IF

Relaterade artiklar

Back to top button
Close