Få skador för MFF och nyttiga besked i hemliga matchen
MFF:s hemliga träningsmatch mot TFF gjorde nytta och med få undantag är hela truppen tillgänglig för Uwe Rösler i torsdagens Europa League-match mot Genk.
– Fredrik Andersson har inte tränat och kan nog inte vara med. Han fick ett öppet sår vid en sammanstötning på en träning förra veckan och är ett stort frågetecken. Egzon Binaku kommer inte att kunna spela, sammanfattar Uwe Rösler skadeläget.
Binaku återvände från landslagsspelet med Albanien lätt skadad, men är snart redo för träning.
– Han kommer att åka med till lägret i Marbella och förhoppningsvis även träna något pass innan.
Trelleborgs FF-matchen i söndags (seger 4-1 efter tre mål av Marcus Antonsson och ett av Rasmus Bengtsson) kom till för att MFF ville ha en mer matchliknande träning och testa lite annorlunda spel (4-4-2).
– Jag ville ha ett par svar och fick dem. Formationen blev klarare för mig. Vi ändrade utan att ha tränat på det mer än med taktiktavla och video. Jag kände mig inte komfortabel med det och jag tror inte att spelarna gjorde det heller. Så jag tror att vi skippar det.
– I cupen mötte vi Lunds BK, ett lag från en lägre division på konstgräs. Sedan hade vi återhämtning och det vi gjorde på söndagen kallar jag kamp-träning, en matchliknande träning. Jag hade aldrig kunnat skapa den intensiteten om vi bara spelat för oss själva. Att göra det med en motståndare blir bättre. Vi vill vinna, inte skämma ut oss och bli redo för en stor match. Taktiskt fick jag ett par svar och fysiskt fick vi värden vi inte kunnat få fram på en normal träning, betonar Uwe Rösler och berömmer TFF.
– De kom hit och gjorde det svårt för oss i den första halvleken. Trelleborgs FF bidrog till att göra det bra och ställde upp med kort varsel. Det tackar vi dem för.
Tror du att det kommer att bli en annorlunda match mot Genk den här gången än i Belgien?
– För mig är Genk det spelmässigt bästa laget i gruppen. Jag tror att det blir väldigt viktigt hur vi startar matchen för både mot Genk och Besiktas behövde vi lite tid att anpassa oss till tempot, eftersom vi inte var vana vid den nivån i Allsvenskan. Därför behöver vi göra det snabbt den här gången. Då kommer vi att få lägen och det är upp till oss att utnyttja dem.
– Jag såg att vissa i media dömt ut oss igen. Att vi bara skulle ha 20 procent chans. Jag tror att chansen är högre än så. Men jag tror inte att de kommer att spela annorlunda. De är vad de är och vi behöver vara bra både med och utan bollen. Om åtta-nio spelare presterar på sin absoluta toppnivå har vi möjligheten. Och vi kan skriva historia. MFF har aldrig gått vidare från ett europeiskt gruppspel förr. Vi ska njuta! Mot Lunds BK var det nödvändigt och alla räknade med att vi skulle vinna. Nu är vi underdog i två stora matcher.
Franz Brorsson är frisk efter magsjukan som stoppade honom mot Lunds BK och Rasmus Bengtsson visade i extramatchen att han är beredd på spel.
Ole Törner
Foto: Bildbyrån