skanesport_desktop-panorama-1

FotbollLandskrona BoISNyheter

Anfallaren återvänder till BoIS

Landskrona BoIS har gjort klart med det första nyförvärvet inför säsongen 2019. Det är anfallaren Linus R Olsson som återvänder på ett tvåårskontrakt, meddelar klubbens via sin hemsida.

27-årige linus R Olsson lämnade Landsrona BoIS 2012 för Trelleborgs FF. Därefter har han bland annat representerat isländska Fjölnir Reykjavík och Oklahoma City. Senast kommer anfallaren från en säsong i FC Rosengård, där det blev 9 mål på 19 matcher.

– Det känns oerhört kul att vara tillbaka i min moderklubb. Klubbens projekt med Billy(Magnusson) och Max(Mölder) känns spännande och det är skönt att vi fått allt på plats, säger Linus R Olsson till klubbens hemsida.

Landskrona BoIS huvudtränare, Billy Magnusson, är glad att ha lagt ytterligare en pusselbit i truppbygget.

– Rekrytering till forwardspositionerna har varit prioriterat och i Linus får vi en etablerad spelare som kan spela både central- och ytterforward. Dessutom är det en kille med stort BoIS-hjärta och som under hela rekryteringsprocessen visat att han ville komma till klubben, vilket känns riktigt bra, säger Billy Magnusson till klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close