Höllvikens IBFInnebandyNyheter

Höllviken IBF värvar norsk målvakt

Under måndagen blev det officiellt att IBF Höllviken förstärker spelartruppen. Positionen är målvakt och spelaren i fråga är lovordade norrmannen  Andreas Nordli. 

21-årige Andreas Nordli beskrivs som ”ett av Norges stora framtidsnamn” och kommer konkurrera om målvaktsposten i IBF Höllviken. Enligt IBF Höllviken kommer han spela med dubbellincens för att även matchas i klubbens H2-lag.

Klubbens sportchef, Viktor Ottosson, om nyförvärvet:
– Det är väldigt roligt att vi har knutit till oss Andreas. En målvakt trots sin unga ålder med landslagsmeriter från Norge. Jag tror och hoppas att han kan få en fin utveckling hos oss i Höllviken och på allvar utmana Calle och Erik om första spaden i SSL, men vi börjar lugnt med en dubbel licens så att han kan få matchning i vårt H2 lag tills han har anpassat sig till den nya nivån på träningarna. Hans inställning och vilja att bli bäst kan ta honom långt, en framtidsmålvakt av hög klass redan!, säger han till klubbens hemsida.
Joel Ask
Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close