FotbollLandskrona BoISNyheter

Landskrona BoIS värvar från Eslövs BK

Landskrona BoIS har haft en offensiv inställning till det pågående övergångsfönstret. Man har plockat in ett antal spelare redan – och senast i raden är 19-årige Filip Olsson, som skrivit på ett tvåårsavtal med klubben.

Mittfältaren Filip Olsson kommer senast från Eslövs BK, där han fått erfarenhet från seniorfotboll. Han har varit en bärande spelare i det EBK som vann division 3 under årets säsong.

– Det känns kul att vara tillbaka i BoIS. Klubben gör en nystart som känns spännande att vara med på, säger Filip Olsson till klubbens hemsida.

BoIS huvudtränare, Billy Magnusson, om sitt senate tillskott i spelartruppen:

– Filip Olsson är ännu en spelare med bakgrund i BoIS akademi som utvecklats bra i Eslövs BK:s seniormiljö. Han är en ledartyp på plan med bra speluppfattning och kan användas i olika roller på mittfältet, säger BoIS-tränaren till klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close