FotbollLandskrona BoISNyheter

Landskrona BoIS värvar ung anfallare

Under dagen presenterade Landskrona BoIS ytterligare en förstärkning inför 2019. Spelaren i fråga är Landskonasonen Max Mårtensson som ansluter på ett tvåårskontrakt.

Spelaren ansluter närmast ifrån antagonisten Helsingborgs IF:s ungdomslag.

– Jag valde BoIS efttersom jag tror på klubbens tänk inför 2019 och framtiden. Nu ser jag fram emot att träna och spela seniorfotboll vilket kommer vara bra för min utveckling, säger Max Mårtensson till klubbens hemsida.

Trots sin ringa ålder är 18-årige Mårtensson en kraftfull forward och BoIS-tränaren Billy Magnusson tror att ynglingen redan nästa år kommer konkurrera om en plats i A-laget.

– I Max får vi en mycket ambitiös spelare som fått en bra utbildning i både BK Landora och HIF. Max är en stor och fysisk forward som alltid jobbar hårt för sin utveckling. Att han dessutom är Landskronapåg gläder mig extra mycket, säger Max Mölder till klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close