FotbollLandskrona BoISNyheter

Mittback skriver lärlingskontrakt med BoIS

Ännu en julklapp till alla Landskrona BoIS-sympatisörer: Ytterligare en talang från egna led har förlängt. Det är mittbacken Luka Petrovic som skrivit på ett lärlingskontrakt på tre år, med klubben som han tillhört sedan knatteskolan.

– Det känns helt fantastiskt att skriva på. Det är något som man har haft som dröm sen man var liten. Jag vill representera både Landskrona och klubben, Landskrona BoIS, på bästa möjliga sätt med stolthet. Nu gäller det bara att kämpa vidare, utvecklas och prestera, säger Luka Petrovic till klubbens hemsida.

A-lagets huvudtränare Billy Magnusson ser fram emot att se Lukas utveckling under 2019.

– Luka har varit en bärande spelare i U19 och nu får han chansen att utvecklas i seniormiljö. Skulle han ta tillräckligt många kliv finns det goda möjligheter att han flyttas upp till A-truppen permanent och det ska bli spännande att följa Luka under året, säger Billy Magnusson till klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close