FotbollNyheterVittsjö GIK

Vittsjö GIK förstärker med två landslagsmeriterade spelare

Vittsjö GIK har gjort klart med en mexikansk mittfältare och en amerikansk forward.

På den damallsvenska klubbens hemsida beskrivs nyförvärven så här:

Summer Green, född 1995

“En amerikansk tjej från Milford, Michigan som föregående säsong tillhörde Chicago Red Stars. Summer är en intressant spelartyp, en forward som har varit en del av de amerikanska flicklandslagen från U15 upp till U 23 där hon nu spelar. Senast sågs hon i en turnering i Norge i augusti/september där hon bland annat var med och vann med 2-0 mot Sverige och våra spelare Ebba Hed och Michelle de Jongh.”

Amanda Perez, född 994 (bilden)

“En mexikansk tjej, född i USA. Amanda har spelat mittfältare för University of Washington Huskies mellan 2013-2017 och senast nu för IL Sandviken i norska Toppserien. Även hon har erfarenhet från landslagsspel med flick- och ungdomslandslag i Mexico men även en del seniorspel bland annat annat tillsammans med storasyster Veronica Perez, känd från spel i damallsvenskan med KIF Örebro.”.

Foto: Bildbyrån

 

Relaterade artiklar

Back to top button
Close