OV Helsingborg närmar sig SHE-kval
Efter en synnerligen knackig, och ojämn, inledning på serien har OV Helsingborgs damer nu fått upp farten ordentligt.
I derbyt mot Eslöv fick man revansch på hemmaplan efter en rysare som slutade 25-24. Fjärde raka för OV – som nu bara är en poäng från SHE-kval i den jämna tabellen.
Det täta derbyt avgjordes det först i slutminuten. OV gjorde mål på sitt sista anfall. Eslöv, för dagen utan sin skyttedrottning Lina Wessberg (stukad fot) gjorde det inte.
OV:s tränare Joakim Forsberg:
– Det var en riktigt bra match. Både jag och Esövs tränare Lasse Eklöv, som båda varit assisterande tränare till Ola Månsson (H65 Höör) var inne på just det. Och efter matchen träffade vi just Ola som sa att det var en av de bättre damallsvenska matcher han sett.
Både OV och Eslöv är slowstarters i den här serien. Vad har ni jobbat med för att bli bättre?
– Mest har det handlat om att få mindre kontringar mot oss. Det har varit kostsamt tidigare. Våra motståndare har fått göra för många enkla mål.
– Därför har jag skapat övningar där tjejerna tränat på just detta. Det gäller att kunna värdera när man ska ta en studs ner och börja om anfallet istället för att dra på en avgörande chanspass.
Och då måste man ha tålamod?
– Ja, exakt. Vi har fått längre anfall i de senaste matcherna och skapat fler bättre lägen.
OV hade problem med skador under försäsongen. Louise Cronstedt blev klar efter knäoperation just före serien startade. Ida Sandell tvingades sluta med handboll efter första seriematchen eftersom hon fick rådet från sin läkare att inte fortsätta spela handboll på grund av en meniskskada.
– Ida var tänkt som nyckelspelare och vi förstod verkligen hennes beslut. Hon hade haft två korsbandsskador tidigare… Men det ställde ju till det för oss i början av serien. Sedan dess har vi varit relativt förskonade från skador och hittat en balans.
Leder den spännande och oberäkneliga serien gör nu GT Söder. Eslöv och OV är fyra respektive fem poäng efter.
– Allsvenskan är väldigt speciell. För ett tag sedan låg vi på nedflyttningsplats med 8 poäng samtidigt som de som ledde serien hade 13 poäng.
Vilka vinner serien och går direkt upp i SHE tror du?
– De som har bästa laget på papperet är Eslöv, men de har ett par poäng att hämta in nu. GT Söder har ett nästan helt nytt lag och gör det riktigt bra. Skånela är ojämna och förlorade mot Drott idag. GUIF och Hellton trodde jag skulle vara bättre och Hellton har ett bra lag, men de har också varit down ett tag. GT Söder får nog vara favoriter just nu.
– Vi hade innan säsongen som målsättning att sluta topp fyra, efter femteplatsen förra året. Men nu har vi gått tillbaka till att ta en match i taget. En klyscha som fungerar.
Normalt sett har de tre Allsvenska lag som kvalar mot tre SHE-lag väldigt svårt att konkurrera. I år ser det ut att vara större skillnad än vanligt på nedre delen av SHE och den övre delen av Allsvenskan.
– Jag köper det. Allsvenskan är lite sämre i år än vad den varit på länge. SHE har högre tempo och framför allt bättre fysik. I försvarsspelet smälls det på mycket mer. Det blir en utmaning för de tre lag som får kvala, avslutar Joakim Forsberg.
Foto: Borg-mattisson.se (som har fler bilder från matchen på denna länk)
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se