Nyheter

Många fina resultat i Pallasspelen

Thobias Nilsson Montler (bilden) vann längdhoppet i Pallasspelen med fina resultatet 7,91, nytt personligt rekord inomhus.

Men det fattades fyra centimeter till kvalgränsen för inne-EM i Glasgow i början av mars. EM-fyran utomhus kan dock kallt räkna med att vara klar för start ändå och det lär finnas mycket mer att ge. I Atleticum hoppade han 7,91 inte bara en utan två gånger.

En Malmö AI-tävlande klarade kvalgränsen. På 60 meter häck sprang både Max Hrelja och Lidingös Fredrick Ekholm under gränsen redan i försöken. I första kvalheatet vann Ekholm på nya perset 7.83, följd av Max som prickade kvalgränsen på 7.86. I finalen vann sedan Hrelja på 7,87, två hundradelar före Ekholm.

Foto: Bildbyrån

Pallasspelen, dag 1

Herrar
60 meter: 1) Festus Asante, Danmark, 6,76, 2) Kasper Kadestål, Malmö AI, 6,77, 3) Kojo Musah, Danmark, 6,86.

400 meter: 1) Anton Sigurdsson, Malmö AI, 49,68, 2) Philip Braun, Danmark, 50,00, 3) Viktor Bondesson, Malmö AI, 50,26.

1 500 meter: 1) Andreas Lindgreen, Danmark, 3.45,22, 2) Jonas Leanderson, Malmö AI, 3.45,31, Danielsson, Spårvägen, 3.45,93.

Stav: 1) Aske Valdemar Petersen, Danmark, 4.70, 2) Mikkel Ringsted, Danmark, 4.70, 3) Nikolaj Grönbech, Danmark 4.30.

Tresteg: 1) Artur Engström, Örgryte, 15.04, 2) Marcus Nyberg, Malmö AI, 14.99, 3) Erland Bolstad Raa, Norge, 14,65.

Damer
60 meter: 1) Khaddi Sagnia, Ullevi, 7,31, 2) Camilla Landsberg, Danmark 7,40, 3) Marion Sackey-Mnesah Mensah,Mensah, Malmö AI, 7.47.

400 meter: 1) Elise Malmberg, Hässleholm, 55,76, 2) Vendela Rydebäck, Göteborgs KIK, 56,64, 3) Josephine Risberg Thoor, Helsingborg, 57,53.

1 500 meter: 1) Rebekka Fuglö, Färöarna 4.32,77, 2) Ellinor Aurell, Ängelholm, 4.39,31, 3) Alicia Nilsson, Stenungsund, 4.52,59.

Stav: 1) Linnéa Jönsson, Helsingborg, Line Renée Jensen, Danmark, Caroline Bonde Holm, do alla 4.00.

Tresteg: 1) Isabell Paprotny, Danmark, 12.37, 2) Sofie Olsholt, Norge 12.17, 3) Katrine Holten Winther, Danmark, 11,90.

Dag 2

Herrar.

200 m: 1) Kasper Kadestål. Malmö AI, 21,35, 2) Gustav Lundholm Nielsen, Danmark, 22,30, 3) Andreas Trajkovski, Danmark, 22,36.

60 m häck: 1) Max Hrelja, Malmö AI, 7,87, 2) Fredrick Ekholm, Lidingö, 7,89, 3) Andreas Martinsen, Danmark, 7,96.

Höjd: 1) Filip Björklund, Uppsala, 2.00, 2) Vetle Raa Elingsen, Norge 1.90, 3) Anders Leveau, Öresund, 1.85,

Längd: 1) Thobias Nilsson Montler, Malmö AI, 7.91, 2) Andreas Trajkovski, Danmark, 7.43, 3) Andreas Carlsson, IK Ymer, 7.30.

Kula: 1) Casper Jörgensen, Danmark, 15.90, 2) Stefan Mortensen, Danmark, 14.53.

Damer.

200 m: 1) Astrid Glenner-Frandsen, Danmark, 24,28, 2) Daniella Busk, Malmö AI, 24,56, 3) Mette Graversgaard, Danmark, 24,57.

800 m: 1) Annemarie Nissen, Danmark, 2.10,70, 2) Sara Liljegren, IS Göta, 2.12,47, 3) Rebekka Fuglö, Färöarna, 2.13,44.

60 m häck: 1) Emma Tuvesson, Spårvägenm 8,31, 2) Mette Graversgaard, Danmark, 8,50, 3) Johanna Carlsson, IFK Helsingborg, 8,51.

Längd: 1) Erica Jarder, IF Göta, 6.22, 2) Elin Larsson, Halmstad, 5.94, 3) Ida Nilsson, Hovslätt, 5.89.

Kula: 1) Frida Åkerström, Hässelby, 16.00, 2) Maria Slök Hansen, Danmark, 14.88, 3) Marie Aagaard Nielsen, Danmark, 13.42.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close