FotbollKristianstads FCNyheter

Kristianstad FC flyttar upp talang

16-årige Sufyan Abuzayda fick förra säsongen chansen att träna och spela med A-truppen. I veckan signerade han sitt första A-lagskontrakt och tar en permanent plats i truppen till kommande säsong.

Sufyan Abuzayda flyttas upp till Kristianstad FC:s A-trupp, men kommer fortsatt vara tillgänglig för klubbens U19-lag.

– Sufyan är en av traktens mest spännande talanger. Är han villig att lägga ner den tid och det jobb som krävs, så kommer han att ha en lysande framtid som fotbollsspelare. Men han ska inte ha för bråttom, säger KFC:s sportchef, Dennis Nanasi, till klubbens hemsida och fortsätter:

– Det känns oerhört skönt att kunna stänga A-truppen med att lyfta upp en egen talang. Jag tycker att vi fått ihop ett ungt och mycket utvecklingsbart lag. Det kommer att bli en intressant säsong, avslutar Nanasi.

Under sommaren 2018 var Abuzayda nere i Turkiet för att träna i miljö av storlaget Besiktas. Men nu är han tillbaka i Sverige och Kristianstad FC.

 

Joel Ask

Foto: Kristianstad FC

Relaterade artiklar

Back to top button
Close